Eli onko jotain purkkaa ja pastilleja mitä voin syödä muutamia päivässä? ..eli olen ihan aloittelija vasta näiden vhh tuotteiden kanssa :)
Vhh ruokavalio ja Purkka/pastillit?
tietämätön_
92313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Luulen, että purkkaa eikä pastilleja juuri ole. Stevialla maustettua suklaata oli S marketissa. Stevia on näistä makeuttajista ainoa, jonka kelpuutan.
Enimmäkseen tulee nautiskeltua tumma suklaata, suklaan prosentti yli 80%.
Kyllä monet hyväksyy makeutusaineillakin makeutetut pastillit ja purkat jos muutama on korkeintaan kolme tyynyä/pastillia.
Kaikki makeutusaineella maustetut on vihonviimeistä myrkkyä tavallinen sokeri mukaan lukien
Niinhän ne on, mutta määrät ratkaisee..
xylitol-tuotteet kelpuutan minä ainakin.
Esimerkiksi sokton sisu askissa on vain noin 15 gr hh per aski joten niitä voi popsia aika montakin ihan hyvällä omallatunnolla. Toinen on pirkan sokeriton salmiakki, pinkki pussi. Ja vielä joku kolmaskin löytyy jossa on 6gr hh.. nyt en muista vaan sen nimeä..k-kaupoista ainakin saa.
jo yhenkin askin sisältö pistää pierettämään ihan sikana
Itse syön pari 100% xylitol-purkkatyynyä päivässä ja katson silti olevani ihan aito VHH.
Rainbow tumma leivonta suklaa on ok. Se on 70%:sta ja ainakaan mulla ei nosta sokereita, ja syön sitä pari kertaa viikossa, kerralla sen levyn, 100g.
Vie hyvin kovan makean nälän, mut siihen voi jäädä koukkuun.