Tilapästen pikku keikkaduunien vaikutus ansiosidonnaisiin?

Miten tulisi menetellä, jos ansiosidonnaisilla roikkuessa tarjottaisiin pikku keikaduunia, jossa palkka maksettaisiin kertakoravuksenomaisesti sovittuna palkkiona, johon kulunutta työaikaa olisi käytännössä mahdoton määritellä eksaktisti?

Siihen liitolle lähetetävään työtön-työtön-työtön -lomakeeseen pitäisi kait tarkkaan kirjata kuinka pitkä duuni on ollut ja liiton kassaan pitäisi ilmoittaa, paljonko on hankkinut, kait kopio palkkakuitista tms. pitäisi lähettää ?

Se on tiedossa, että työttömyyskorvaus kohtuullistetaan tilapästyöstä maksetun palkan mukaan, jolloin palkka lasee korvauksia.

Kuinka paljon ja kuinka monta tuntia ansiosidonnaisilla oleva saa ansaita per
päivä / viikko / kuukausi ilman, että työttömän status häviää, ts. onko kuinka helposti mahdollista, että jollain pikku tilapäistyöllä sössii itsensä ulos ansiosidonnaisilta liiton katsoessa, että on muka "työllistynyt" vaikka tehty työ olisi ollut nimenomaan kertaluonteinen keikka?

Ja esimerkiksi, jos joku tarjoaisi teoriassa vaikkapa viikon duunikeikasta 4000 euroa kuukauden työttömyyskorvausten ollessa paljon yli puolet tuosta miten liitton kassa käsittelisi tämän? Potkaisisi kokonaan ulos korvausten piiristä / pitäisi kuukaudeksi tms karenssiin tms...? Miten tämä kohtuullistettaisiin?

Tuttavat ovat varoitelleet, että MITÄÄN pikku tilapäisduunia ei kannata ottaa vastaan, koska siinä piilee isot vaarat menettää työttömyyskorvaukset, joutua ensin karenssiin jonka jälkeen korvaukset määritellään pienemmän ansion mukaan kuin aiemmin. Mistä näistä löytyisi sellaista tietoa, johon voi luottaa?

Kiitokset vastauksista.

yst terv. Pentti

0

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

        Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
        Maailman menoa
        53
        5500
      2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

        Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
        Maailman menoa
        93
        3389
      3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

        Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
        Maailman menoa
        45
        3289
      4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

        Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
        Maailman menoa
        73
        2422
      5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

        SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
        Maailman menoa
        53
        2327
      6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

        Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
        Maailman menoa
        75
        1867
      7. Persut palkkaavat verorahoilla

        avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
        Maailman menoa
        299
        1685
      8. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

        Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
        Maailman menoa
        20
        1031
      9. Anteeksi T

        Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
        Ikävä
        7
        1006
      10. Kuinka kauan

        Olet tuntenut kaivattusi oletko edes jutellut hänen kanssaan Tietääkö että kaipaat häntä
        Ikävä
        63
        923
      Aihe