elikkä siis oon nyt alottamassa skeittaan nii miten laitetaan jalat ja millä jalal poljetaa vauhtii? oon oikee kätinen. siis niinku tuleeks vasen jalka etee ja oikee taakse ja sil oikeel poljetaa vauhtii? :D joo vastakkaa nopee :DDDDD
Miten päin jalat?
10
3587
Vastaukset
- skedealoittelija
samaa mietin!
- vi###oonpro
vastauksia?
- nimenomaan3
Ei ole väliä. Se kumpi tuntuu luonnolliselle.
- 92.
Jos pysyt paremmin pystyssä potkiessa vauhtia vasemmalla jalalla, niin vasen jalka takana kannattaa harjoitella. Jos potkit vasemmalla vauhtia ja ponnistat oikea jalka takana, niin menee jalkojen asetteluun turhaan aikaa.
Oikea jalka takana on normaalimpi. Englanniksi nimetään "regular" ja vasen takana nimetään "goofy".
Kannattaa kahtoa youtubesta hidastettuna ollie, niin tietää missä vaiheessa pitää ottaa lauta mukaan ponnistukseen.
http://www.youtube.com/watch?v=Jig3uiYsb4w
Jos mietit millaista lautaa, niin kannattaa ostaa mieluummin paljon käytetty laatulauta, kuin uusi markettilauta. Sama kuin moottoripyörissä. Mieluummin vanha japanilainen kuin uusi kiinalainen.
Ja voin sanoa että olet aloittamassa harrastamaan kaikkien aikojen hienointa lajia. Pidä siitä kiinni. Sen minkä nuorena oppii sen vanhana taitaa.- oon alottaja !
Hatun-nosto sulle !
- skeittari1
minä ainakin pidän oikeaa jalkaa dekillä/laudalla ja potkin vasemmalla. mieli pide kysymys! ; - )
- ---
Kummin päin vaan tuntuu itselles luonnollisemmalta. Se miten päin tavallisesti rullaat määrää sen ootko regular vai goofy. Jos rullaat tai teet temppuja toisin päin laudan päällä seisten kuin mihin tavallisesti oot tottunut (ns. peilikuvana) niin skeittaat silloin switchillä.
- Anonyymi
Itsekkin aloitin skeittauksen mutta kummin päin laudan pitää olla ja kumpi on pidempi ja kumpi lyhyempi pää
- Anonyymi
Mä oon miettiny myös aloittamista mutta kumpi jalka potkii? Etu vai taka?
- Anonyymi
eli. älä potki vauhtii edessä oleval jalal. aina takana oleval. mut joo. jos potkaset v aik pikkukivee nii se kummalla potkaset nii se siihe eteen ja sil toisel potkit
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075240Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813706SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt663602Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers153524SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun433159Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062350SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412336Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312194Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762130Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922069