Hei, voisiko joku kertoa, kauanko yleensä rasvanpolttokauden tai massakauden kannattaa kestää, että saa kans niitä tuloksia? Riittääkö n. 2kk?
Kannattaako alottaa nyt rasvanpolttokausi ja marras-joulukuussa aloittaa punttikausi?
Tavoite ois saada loppukevääseen/ kesään mennessä näkyvä sixpack ja kasvattaa muutenkin lihaksia, ylipainoa mulla siis ei ole...
Vai voiko sitä "rasvatonta lihasmassaa" kehittää esim. yhdistämällä molemmat niin, että käy esim HIIT- ja cardiotunneilla sekä lenkeillä ja salilla vuorotellen?
Apu ois tarpeen kiitos :)
Rasvanpoltto- ja lihasmassakauden kesto?
8
279
Vastaukset
- Polttaja_
Mulla lähti painosta n. 3 kg (n. 4% kokonaispainosta) vajaassa kolmessa kuukaudessa lenkkeilyn aloittamisen jälkeen, ja suurin osa siitä ihan pelkää rasvaa, joten eiköhän 2 kk:ssa aika paljon saa poltettua. Joo, ja ei mullakaan mitään ylipainoa edes alkujaankaan ollut, (lähtö BMI oli 22,7).
- pqinoläjä
Tosta on iso osa nestettä, osa lihasta ja osa rasvaa. Puoli kiloa viikossa on hyvä tahtia laihtua, varaa sitte siihen tarpeeksi aikaa. Sillä pysyvät lihakset. Kauhee kiire tuntuu olevan kumminki, eli laihdutustahtis on kumminki nopeempi.
2kk on liian lyhyt aika millekkään kaudelle. Miksi ei vois ottaa vaikka sitä puolta vuotta per jakso. Siinä ehtii löytää ne itselle oikeat elämäntavat jne.Esim jalkareenejäkin tulisi enemmän kuin sen 8 kertaa. - Polttaja_
pqinoläjä kirjoitti:
Tosta on iso osa nestettä, osa lihasta ja osa rasvaa. Puoli kiloa viikossa on hyvä tahtia laihtua, varaa sitte siihen tarpeeksi aikaa. Sillä pysyvät lihakset. Kauhee kiire tuntuu olevan kumminki, eli laihdutustahtis on kumminki nopeempi.
2kk on liian lyhyt aika millekkään kaudelle. Miksi ei vois ottaa vaikka sitä puolta vuotta per jakso. Siinä ehtii löytää ne itselle oikeat elämäntavat jne.Esim jalkareenejäkin tulisi enemmän kuin sen 8 kertaa.Noh, kuitenkin lantiolta ja vyötäröltä lähti iso kasa löllyvää, joten varmasti vaikutti suuresti raava prosenttiin, ja housut mitkä kiristi ennen eivät kiristä enää.
- Polttaja_
Polttaja_ kirjoitti:
Noh, kuitenkin lantiolta ja vyötäröltä lähti iso kasa löllyvää, joten varmasti vaikutti suuresti raava prosenttiin, ja housut mitkä kiristi ennen eivät kiristä enää.
Ja jos lihasta lähti, niin ei sitä kuitenkaan mitenkään näkyvästi lähtenyt. Jalat jopa paremamssa kunnossa kuin ennen, ja punnerrusten määärän onnistuin nostamaa 11:sta 35:een tuona aikana.
- emilyy97
pqinoläjä kirjoitti:
Tosta on iso osa nestettä, osa lihasta ja osa rasvaa. Puoli kiloa viikossa on hyvä tahtia laihtua, varaa sitte siihen tarpeeksi aikaa. Sillä pysyvät lihakset. Kauhee kiire tuntuu olevan kumminki, eli laihdutustahtis on kumminki nopeempi.
2kk on liian lyhyt aika millekkään kaudelle. Miksi ei vois ottaa vaikka sitä puolta vuotta per jakso. Siinä ehtii löytää ne itselle oikeat elämäntavat jne.Esim jalkareenejäkin tulisi enemmän kuin sen 8 kertaa.Tarkoitukseni ei siis oo laihduttaa, vaan kiinteyttää vähän, koska oon nyt jo suht. hoikassa kunnossa. mutta kiitos neuvosta!
- painoläjä
emilyy97 kirjoitti:
Tarkoitukseni ei siis oo laihduttaa, vaan kiinteyttää vähän, koska oon nyt jo suht. hoikassa kunnossa. mutta kiitos neuvosta!
Laihduttaminen=kiinteyttäminen. Vai meinsikko että ihra menis tiiviimpään kasaan
- Ai ---
painoläjä kirjoitti:
Laihduttaminen=kiinteyttäminen. Vai meinsikko että ihra menis tiiviimpään kasaan
Minä käsitän kiinteytymisellä lihasten kasvatusta. Sillä kropasta tulee timmimpi, kun löysän nahan alle saa lihasta.
Lihas kasvaa vain plussakaloreilla, joten laihtuminen samalla ei helpolla onnistu. Pitäisi olla tosi tarkka dieetti ja kova treeni. Aloittelijalla helpompaa.
- Jelena
Ensin massaksusi ja sitten dietataan ylimääräiset pois
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5571848Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18907- 85883
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101816Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50729Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2727- 63715
- 68705
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74648- 65543