chili

Törmäsin tällaiseen itselleni uuteen sanaan suomen kielessä. Ongelma on se, että koko haettavasta Internetistä ei löydy tietoa, miten sana pitäisi ääntää. C-kirjainhan ei oikeasti kuulu suomen kieleen ja se ääntyy eri tavalla eri sanoissa.

Voisiko joku kertoa tai äänittää? Epäilen, että sana äännetään tšili. Jos näin on, miksi sitä ei kirjoiteta niin?
9176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Nykyään ei kaikkia vierasperäisiä sanoja pyritä suomentamaan eikä suomettamaan. Aikoinaan suositeltiin pizza kirjoitettaman pitsa.

Vastaavia sanoja on paljon kasveissa, elintarvikkeissa ja ruokalajeissa.

Minunkin tietääkseni se äännetään tšili.

Äänestä
  • Järkevintä on käyttää ääntämisen mukaista kirjoitusasua ja yrittää vakiinnuttaa se. Ei-ääntenmukaiset kirjoitusasut ovat (nyrkkisääntö) todennäköisesti yleisempiä harvemmin käytetyissä sanoissa.

    Mielestäni on erittäin tärkeää pitää kiinni siitä hienosta suomen kielen piirteestä, että kuultuasi uuden sanan voit kirjoittaa sen niin kuin sen kuulit ja tiedät olevasi oikeassa. Kaikki poikkeukset, esim. jogurtti, joutavat helvettiin!

    Äänestä

Montakohan sekuntia käytit etsimiseen?

Ja jos Internet pettäisi, voi vielä etsiä ”kirjaston”, jossa on ”kirjoja” (sellaisia vähän tabletin näköisiä tuotteita, joissa on jännä ”sivujen kääntelyyn” perustuva käyttöliittymä). Siellä voi kysyä kirjastosedältä tai -tädiltä, mistä löytyisi ”suomen kielen sanakirja” tai ”sivistyssanakirja”.

Äänestä
  • Älähän nyt, tulee ns. tyyliin "ahistus".

    Äänestä

Suomi on kummallinen kieli, kirjoitetaan diesel-moottori ja lausutaan diisel-moottori, kirjoitetaan otto-moottori, lausutaan bensiinimoottori,
kirjoitetaan venevalkama ja lausutaan puattipoukama.

Äänestä
  • Kirjoitetaan hernekeitto ja sanotaan hernekkeitto, kirjoitetaan ruoan ja sanotaan ruuan.

    Äänestä

  • Diesel äännetään saksalaista ääntämystä tavoitellen, kyseessä ei ole suomen kummallisuus.

    Äänestä

  • 46 down and going kirjoitti:

    Diesel äännetään saksalaista ääntämystä tavoitellen, kyseessä ei ole suomen kummallisuus.

    Rudolf Dieselin vanhemmat olivat saksalaisia mutta asuivat Pariisissa, kun Rudolf syntyi 1858.

    Tästäkö johtunee, että ranskassa nimi äännetään diesel, ei diisel.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


uigyufg7857567 kirjoitti:

Törmäsin tällaiseen itselleni uuteen sanaan suomen kielessä. Ongelma on se, että koko haettavasta Internetistä ei löydy tietoa, miten sana pitäisi ääntää. C-kirjainhan ei oikeasti kuulu suomen kieleen ja se ääntyy eri tavalla eri sanoissa.

Voisiko joku kertoa tai äänittää? Epäilen, että sana äännetään tšili. Jos näin on, miksi sitä ei kirjoiteta niin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu