Raaka possunliha vaarallista?

Pelästyin turhaan?

Paistoin sunnuntaina possun grillipihvejä uunissa n. 45 min, jonka jälkeen otin uunin pois päältä ja annoin pihvien muhia uunissa vielä n. 10 min. Minusta tuntuu, että ne jäivät silti vielä vähän raa'aksi, koska liha oli osittain vielä vaaleaa..

Onko raaka possunliha vaarallista? Voiko siitä saada ruokamyrkytyksen? Kanastahan voi saada raakana salmonellan, kun taas jauhelihaa voi syödä raakanakin.. Osaako kukaan auttaa?

5

7024

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höpön löpön vaan

      Älä nyt viitsi höpertää turhia. Ei ihminen noin uusavuton voi olla.

      • Asiall. vastauksia

        Vain asiallisia vastauksia, kiitos.


    • Grilli kuumana

      Paistettu possunliha on vaaleaa. Poltettu possunliha on tummaa. Raaka possunliha on vaaleanpunertavaa. ja sitä leikatessa siitä irtoaa nestettä jos pinnat on paistettu.
      Jätit kertomatta vielä uunin lämpötilan tai että oliko se uuni edes päällä sekin vaikuttaa asiaan. Mutta jos uuni on 225 C ja grillivastukset päällä sen 45minuttia niin ole kyllä polttanut ne pihvit ja ihme on jos jotain vaaleaa lihaa olet löytänyt.

    • asiallinen vastaus

      Tiedoksi, porsaanliha on vaaleaa kypsänä.

    • kypsynytvajaaseen

      Jos se oli vaaleaa, niin kaikki hyvin - luulisi 45 minuuttia riittävän pihvin kypsentämiseen. Jos se oli pinkkiä sisältä, niin se oli raakaa. Tosin jotkut "tseffit" nykyään jopa haluaa sen sellaisena, mutta se on ehdoton nounou. Oikeastaan vain possun poskiliha on tummaa, mutta sitäkin tulee kypsentää riittävästi.

      Sianliha voi olla vaarallistakin - ei niinkään salmonellan vaan muiden taudinaiheuttajien vuoksi. Sian elimistöhän on lähellä ihmistä apinoiden ohella, joten samat taudin aiheuttajat ovat siinäkin kuin ihmiselläkin - myös sen elimiä on käytetty ihmisen sairauksien korjaamiseen - esim. sydäntä ja maksaa.

      Raa'asta naudanjauhelihastakin voi saada esim. EHEC-bakteerin (ulosteperäinen bakteeri), jos elikko on teurastettu väärin, joten suosittelen aina ruoan kypsentämistä riittävän hyvin.

      Pahaa teki kerran, kun katsoi "Food Club"-ohjelman kalkkunarullan tekoa - käsivarren paksuinen kalkkunafilee kypsennettiin noin kymmenen minuuttia muovikääreessä vesihauteessa ja "tseffi" sanoi, että oli ehkä vähän liiankin ylikypsää - no että huh-huh! Hyvä kun oli 40-asteista sisältä ja sehän ei riitä tappamaan taudinaiheuttajia.

      Mutta jos possu on ollut uunissa 55 minuuttia riittävässä lämmössä (180-200), niin voit olla huoleti - ehkä vähän kuivakasta, mutta silti syötävää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      650
      8829
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      360
      3416
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      465
      2397
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      131
      1420
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      34
      1405
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      15
      1325
    7. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1261
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1177
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      65
      1105
    10. Hyvät valeet myllyistä

      Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää
      Puolanka
      72
      996
    Aihe