Miten käyttää balsamietiikkaa?

yksinkertainen ruoka

Miten voisin käyttää balsamiviinietikkaa? Joitain yksinkertaisia vinkkejä kaipaisin.
Ruokavaliooni kuuluu kasvisruoka, kala, äyriäiset ja nilviäiset. En ole tottunut käyttämään mitään etikoita ruoanlaittoon.

4

12101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • balsamicotar

      BALSAMIETIKAT

      "Eihän tämä ole viinietikkaa, vaan lääkettä! Balsamia sekä sielulle että ruumiille."
      Kypsä balsamietikka on väriltään tumman ruskeaa, kymmenien vuosien ikäinen jopa mustaa. Asiantuntijat kuvailevat balsamietikan makua usein samoilla termeillä kuin viinien makua: pehmeän täyteläinen ja makean hedelmäinen. Tavallisiin viinietikkoihin verrattuna hintavan balsamietikan aromi on niin voimakas, että sitä voi onneksi käyttää säästeliäästi.

      Balsamietikat valmistetaan rypäleistä, ikivanhan, monimutkaisen ja salaisen reseptin mukaan.

      Balsamietikka on hienostunut mauste, jolla voi loihtia todella jännittäviä makuelämyksiä. Sillä voi viimeistellä ruoan aina, kun huomaa, että "se jokin" puuttuu.

      Suomesta saatava aito balsamietikka on valmistettu Modenassa, Italiassa. kts
      http://www.omat.fi/sopassa/sopassa1/leenan.php

      Italiassa topataan leipä ensin
      Virgin oliiviöljy kulhoon ja sitten balsamico kulhoon. Mikä makusinfnia.
      1,5 dl kylmäpuristettua oliiviöljyä
      0,5 dl balsamietikkaa (vaalea )
      1 tl sokeria
      0,5 tl suolaa
      1 tl sinappia
      1 tl rouhittua viherpippuria
      runsaasti tuoretta tai kuivattua basilikaa

      Sekoita kaikki aineet keskenään.

      P.S. Sopii erittäin hyvin kasvis- ja juuressalaatteihin.

      Itse ruiskutan oliviiöljypullosta ja sitten balsamipullosta ja ripautan sormisuolaa ja jauhan mustapippuria. Sis so

      Lisään mm borssikeitoon ja kaikkeen mihin normietikka sopii !
      Mm silakkalaatikon tuunaamiseen lautasella !
      Paistettuun kalaan lauatsella jne

    • Panhandle

      Minä olen laiska tekemään salaatinkastikkeita. Niinpä lorautan salaattini päälle useimmiten lusikallisen, pari oliiviöljyä ja suihkutan perään joko vaaleaa tai tummaa balsamicoa suihkepullosta.

      Suihkepulloa voisi muutenkin suositella aloittelijalle, koska tavallisesta kaatamalla menee helposti liikaa, suihkeena saa juuri niin vähän kuin haluaa.

    • ohuenohut

      Eri etikoiden käyttäminen lämpimiin ruokiin on mielestäni suhtauduttava varovaisuudella - helposti tulee ummehtunut maku ja tämä koskee niin väkiviina-, viini- ja balsamietikkojakin, joista viimeinen ei ole varsinaisesti etikka vaan pitkään kypsytettyä viinirypäleen mehua - ei siis alkoholin muuttamista etikaksi.

      Salaatin kastikkeena minullakin on nykyään tilkka valkoista balsamicoa ja oliiviöljyä päälle. Varsinainen perus-vinaigrette taas on yksi osa viinietikkaa, kolme osaa öljyä, pippuria, suolaa ja nämä sekoitetaan keskenään. Makua voi lisätä esim. pienellä määrällä sinappia (jolloin kastike sakeutuu), valkosipulimurskeella, yrteillä jne...

      Suihkeita ei tarvitse levittääkseen viinietikan tomskujen päälle vaan tärisevät kädet. Ruokalusikallinen viinietikkaa ja parkinsonin tautia mukaillen ravistaa lusikallisen salaatin päälle - öljy taas on helpompi lisätä.

      Paras salaatinpohja taas on valkokaali hyvin ohueksi silvittynä (sidesalaattikin käy), muutama domsku ja vähän kurkunviipaleita ohuenohuen hopeasipuliviipaleiden kera. Tätä voi tukevoittaa murennetulla fetalla ja muutamalla kalamata-oliivilla.

    • micomic

      Viimeksi käytin balsamicoa suihkun ja bideen kalkkisaostumien poistoon. Hyvin toimi ja tehosi!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3664
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1991
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      226
      1323
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      134
      1210
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      100
      1073
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      109
      1055
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      70
      1010
    8. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      974
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      965
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      876
    Aihe