Miksi niin monet älykkäät ihmiset kannattivat Stalinia ja Hitleriä? En nyt puhu heistä jotka oman etunsa takia näin tekivät vaan heistä jotka todellakin uskoivat että ko. herrat tekevät hyvää työtä. Miten älykkäät ihmiset ovat voineet olla niin sokeita?
Älykkäät kannattaneet kommunisteja ja natseja
En ymmärrä
17174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Äänestäthän sinäkin kokoomusta! Vaikka muuten olet järkevä.
En muuten äänestä mutta ei se tähän liity. Ei Jyrki Kataista voi verrata Hitleriin tai Staliniin.
Mutta olisit äänestämnyt Obaman toiselle kaudelle jos olisit jenkki, vaikka tiesit ettei se pitänyt lupauksiaan ensimmäiselläkään kerralla?
Siis täh? Eikös Hitler ajanut "sosialistisia" työväenaatteita? Kommunisti on toisenlaista.
Kommunismi ei kai missään ole toteutunut tarkoituksen mukaisesti. Kaikki tietää, että ihmisissä on eroja, niin fyysisiä kuin älyllisiä. Johdossa pitää olla älykkäät, mutta sellaiset jotka ei tavoittele omaa etua vaan yhteisetua. Kilpailusta on hyvä luopua ja varmistaa kaikille mm. luonnonvarojen riittäminen ja taloudellinen toimeentulo. No se vaatii perhesuunnittelua, kestävää ekologista kehitystä sekä taloudellista toimeentuloa. Kommunismi ei saa päättää muiden elämästä. Vapaus tulee säilyä mm. ammatinvalinnan suhteen, aviopuolison valinnan suhteen tai naimattomuuden suhteen ja uskonnonvapauden suhteen. Että sellasta.
Ei älykkyys tarkoita sitä että on viisas. Hitleriä ja Stalinia ihailevat eivät olleet viisaita.
Mutta kyllä sielä viisaitakin on ollut, mutta vaan naiveja ja herkkäuskoisia. Politiikassa puheet tehdään kuulioitten mukaan. Eli sille kansanosalle puhutaan sitä kieltä ja ja niistä asioista mitä se ryhmä haluaa kuulla ja tahtoa. Teot taas on sen mukaisia miten härskisti uskaltaa politikko sen hetkistä valtaansa käyttää.
Demokratialla ei ole politikan kanssa mitään tekemistä Suomenkaan järjestelmässä, kun ryhmäkurilla pidetään huoli, että äänestystulos on tärkeissä asioissa poliitisen johtoryhmän edunmukainen. Ja kuntatasollakin jo pikku politikko myy "aatteensa" sille puolueelle missä kuvittelee pääsevänsä äänestyksessä läpi.
Vihreät äänestyskuntana on kaikkein herkkäuskoisempia. Heille saa viherpolitikko puhua mitä vaan ja tehdä toista ja he uskovat puheet kerta toistensa jälkeen.Viimeisin on tämä Hautalan Ekokemin, Destia, Finnair,Altia... myyminen ulkolaiseen omistukseen ja keväällä vastusti kovasti valtionyhtiöitten myyntiä. Sitä ennen oli ydinvoimaa jne.
Kuinkas se edustuksellisuus toteutuisi ilman puolueohjelmia ja ryhmäkuria?
Mulla kesti eilen 2,5 tuntia tulla töistä kotiin. Siis normaalisti työmatka kestää yhdellä bussilla 40 minuuttia. Nyt tulin yhdellä bussilla ja kolmella taksilla ja olin koko ajan ihan syväjäässä. Niinpä vannoin viettäväni koko pirun viikonlopun kotona peiton alla. Poikiahan se ei haittaa lainkaan, vaan avustavat mua mun suunnitelmassani makoilemalla millon missäkin, pääasiassa eilen mun asuntoon ilmestyneen ällöhköpunaisen sohvan päällä (edelleenkin mustaa nahkaa sen olla pitää, tämä ei tullut jäädäkseen).
Entäs sitten "älykkäät" jotka fanittavat Madonnaa jonka mielestä tissien vilauttelu on "taidetta" ja "aktivismia"...
Se että vilauttelee "eläintenoikeuksien" tai "naisten oikeuksien" puolesta on suorastaan imbesilliä.
Luulen että nämä "artistit" menee jonkun sovinisti- suodattajan kautta jossa siis oikeesti lahjakkaat ja asialliset naiset ei pääse markkinoille. Miesten miellyttäjät pääsee.
Äänestäväthän ns. älykkäät vihreitä ja vasemmistoliittoa joten ei Hitlerin ja Stalinin kannattamisessa ole mitään ihmeellistä.
Sanotaanko näin että oikeisto on dominoiva älykäs ja vasemmisto passiivinen älykäs. Vasemmisto edistää arvojaan hillitysti, oikeisto käyttää terrorismia.
Miksi niin monet älykkäät ihmiset kannattivat Stalinia ja Hitleriä?
Koska propaganda teki tehtävänsä.
He kun pääsivät valtaan,ei muita ollu enää mahdollista äänestääkkään.
Nykyisinkin kuulee ilmeisesti älykkäiden suusta sellaisia mielipiteitä kuin että tappaminen itsepuolustuksena on hyväksyttävää vaikka vähemmälläkin olisi selvitty. Ihaillaan jotain Texasin meininkiä jossa murtovarkaan saa ampua seurauksetta. Natsismi on vaihtunut itsekkyyteen.
Politiikasta välittäminen ylipäänsä on tyhmää. Politiikka ei ole muuta kuin sitä, että itsekkäät ja tyhmät ihmiset väittelevät siitä, kenen ahdasmielinen maailmankatsomus on parempi kuin toisten, ja yrittävät jallittaa toisiaan saadakseen lisää valtaa ja rahaa. Älykäs viimeiseen asti pysyttelee siitä erossa, ja yrittää elää kuin sitä ei olisikaan, keskittyen miellyttäviin ja fiksuihin itseä kiinnostaviin asioihin. Tietysti jos ihminen on ajettu sen rajan yli että voi nähdä maailman vain sellaisena kuin se on eikä sellaisena kuin sen haluaisi olevan, edes hetkittäin, silloin älykäskin voi päätyä seuraamaan politiikkaa, saadakseen kunnollisen käsityksen siitä kuinka syvältä perseestä maailma todellisuudessa onkaan. Ja tämän rajan ylittämistä älykkyys voi vauhdittaa.
mutta ei se passiivisuuskaan hyvästä ole. Mikään ei ikinä muutu jos ei ota kantaa eikä tee asioille jotain. Silloin antaa niiden itsekkäiden temmeltää rauhassa ja säätää lakeja... Että parempi ois käydä ees äänestämässä.
Puolueet on hanurista, ne ei ikinä pääse "yhteisymmärrykseen." Enempi järjestöt ja yhdistykset saa aikaan asioita kuin poliittiset puolueet. On saatu mm. luonnonsuojelualueita. Joihinkin maihin on saatu eutanasia ja turkistarhaukset loppumaan, eläinkokeiden kielto meikeissä EU:ssa ja burkan kielto Ranskassa. Muinoin saatiin orjuus loppumaan. Tuskin sitä ois moni uskonu silloin kun orjia huutokaupattiin eliitille.