Onko potensiivinen yhteisvaikutus harvinainen ilmiö?

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288599433084.html

Taas on uutisissa esillä yhdisteiden (tai tässä ionien) yhteisvaikutus. Ja ainakin minun mielikuvissani kyse ei ole lineaarisen summaavasta kokonaisvaikutuksesta a b vaan ennemmin jonkinlaisesta eksponentiaalisesta vaikutuksesta tyyliin a b a*b tms.

Jos ajatellaan vaikkapa tarkoituksellisen myrkyllisiä tai muutoin vaikuttavia aineita (kuten lääkkeet), niin jos tuollainen potensoiva yhteisvaikutus olisi yleinen, meillä olisi markkinoilla aspiriiniPlus, jossa asetosalisyylihappoa olisi n. 1/10 nykyisestä määrästä ja lisänä olisi se tehostava tekijä.

Aspiriiinin kohdalla voi toki sanoa, että ei ole löydetty vielä, mutta kun tuolla tavalla potensoituja tuotteita ei ylipäätään näy markkinoilla, niin eiköpä tuo viitanne siihen, että voimistava yhteisvaikutus ei ole kovin yleinen tai voimakas ilmiö?

Toisaalta nettihaulla ei löytynyt noista metalli-ionienkaan yhteisvaiktusmyrkyllisyyksistä mitään hälyttävää, joten ilmeisesti sitä ei voimakkaana ilmiönä juuri esiinny? Tiedä sitten, mihin alunperin on viitattu. Jos joku tietää paremmin, olen halukas sivistämään itseäni lisää tässä asiassa.

Erikoinen potensoiva yhteisvaikutus on sitten väitetty esiintyvän homeopaattisisa lääkkeissä. Jos veden määrää lisätään tuotteessa 99,99%:sta 99,999%, komponentin b lääkinnällinen teho moninkertaistuu. Tässä ongelmaksi saattaa muodostua tavanomaisen luonnonveden juominen, jossa sitä vaikuttavaa komponenttia b saattaa olla kaikista vähiten, ts. teho on lähes ääretön ja näin yliannostuksen vaara väijynee?

Tässä joitakin linkkejä asian tiimoilta:
http://fi.wikipedia.org/wiki/L%C3%A4%C3%A4kkeiden_yhteisvaikutukset
http://www.pnas.org/content/110/37/14995.abstract
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Ymp%C3%A4rist%C3%B6myrkkyjen yhteisvaikutukset ovat viel%C3%A4 osittain tuntemattomia/1135263302691
http://www.biomi.org/biologia/ymparistomyrkyt/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Toksikologia

1

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jatketaan nyt samasta aiheesta, kun tuli aloitettua.
      Selvä esimerkki "positiivisesta" yhteisvaikutuksesta on helppo keksiä silloin, kun inerttiin seokseen lisätään kaksi komponenttia, jotka reagoivat keskenään. Vaikkapa typpikaasusäiliöön happea ja metaania. Pelkkä hapen tai pelkkä metaanin lisäys ei aiheuta kipinänkään kanssa mitään isompaa muutosta, mutta jos molempia aineksia on läsnä, niin sitten on jo paremmat madollisuudet.

      Vaan esimerkiksi metalli-ionit eivät reagoi keskenään, joten tuollaista yheisvaikutusmahdollisuutta ei ole aloitusessa viitatussa tapauksessa. Yhteisvaikutus voisi ehkä olla joku inhiboiva mekanismi biokatalyytteihin eli entsyymeihin. Muutamat raskasmetallit nyt kaiketi melko hanakasti kompleksoivat proteiineja, mutta tässäkään ei synny kerrannaisvaikutusta mitenkään yksinkertaisesti. Yhdellä metalli-ionilla denaturoitu entsyymimolekyyli ei taida merkittävästi enää menettää entsyymiaktiivisuuttaan, vaikka sen toinenkin metalli-ioni kompleksoisi. Pikemminkin tässä haitta-aineiden yhteisvaikutus jäisi alle niiden erillisen vaikutusten summan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      131
      3099
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2971
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1926
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      77
      1559
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1427
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1148
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      972
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      968
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      11
      880
    Aihe