Bongasin pakastimestani saksanhirvikäristyslihoja, joiden PE on 201212 eli ilmeisesti joulukuu 2012. Pakkauksessa lukee, että tuote säilyy 2 kuukautta PE:n jälkeen pakastuslämpötilassa -18 °C.
Nyt on kulunut 9 kuukautta. Yhä hyvä?
Pakasteiden säilyminen syömäkelpoisina
2
174
Vastaukset
- Minä söisin
Enintään lihan rasva on ottanut lisämakua mansikoista ja muista pakkasessa olleista tuotteista. Laita vähän pekonia sekaan kun käristät lihan niin makuvirheet häviää jos olet tarkkamakuaistin omaava. Hirvenlihoja syöty omastapakkasrsta vuosienkin päästä
- looooooooooooooooooo
Kun sanotaan että sulanutta ruokaa ei saa pakastaa uudelleen ei ole mikään terveydellinen vaara vaikka sen uudelleen pakastaa. Ainoastaan voi tulla makumuutoksia tuotteeseen.
Tuotteet kannattaa "vakuumipakata" missä ilma imetään pussista pois ja näin tuotteelle tulee lisä elinaikaa (haha) kuukausia jopa puoli vuotta "normaaliin" säilyvyysaikaan. Jos leipäpussiin jää ilmaa ja sen laittaa pakastimeen voi leipä silti olla syömäkelvotonta koska leipä ei ole jäätynyt pussin sisällä -18C asteeseen. Mitä tiukempi pakkaus, sen kylmempi tapaus (naiset).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 314224
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1344037- 613665
- 873521
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans323504Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe643321- 812876
- 542805
- 252596
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142304