Terveellisesti lihominen

laihimus

Heips!
Olen todella pahasti liian laiha, vaikkakin muuten melko terve nuori nainen. Olen ollut alipainoinen jo pitkään ja haluaisin nyt nostaa painoa. Olen kuitenkin kovasti terveellisten elämäntapojen perään, joten mikään Mäkkärissä käynti kolmesti viikossa ei onnistu.

Perusravintoni on terveellistä ja sisältää runsaasti kasviksia. Syön kolme ateriaa (aamiainen, lounas, päivällinen) ja lisäksi vähintään kaksi välipalaa päivässä. Silti paino ei tunnu nousevan, vaikka olen aina kylläinen ja syön mielestäni yli kulutuksen.

Olisiko jollain hyviä vinkkejä esimerkiksi välipaloiksi, joilla nostaa painoa terveellisillä tavoilla? :) kiitos avusta!

13

671

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha Jojo

      Jos painosi ei nouse, et syö yli kulutuksesi. Olet ilmeisesti tottunut syömään niin olemattomia annoksia, että tulet vähästä täyteen. Avainlause viestissäsi oli "Olen kuitenkin kovasti terveellisten elämäntapojen perään." Se todennäköisesti tarkoittaa, että vahdit (tiedostamatta?) syömisiä ja varot, ettet söisi liikaa. Ylenpalttinen syömisten vahtiminen ja määrien kontrollointi pitäisi nyt saada loppumaan.

      Ei lihoakseen missään Mäkkärissä tarvitse ruveta juoksemaan, siihen riittää ihan tavallinen, terveellinen ruoka. Suurenna vähän annoksia ja opettele syömään jälkiruokia. Yksi (kulutukseen nähden) ylimääräinen paahtoleipäpala päivässä lihottaa pari kiloa vuodessa. Vähän lisää sinne, vähän lisää tänne tuottaa pitkällä aikavälillä tuloksia.

    • 13+19

      Voisit kokeilla lihasmassan lisäämistä, eli kunnon saliohjelmaa yhdistettynä terveelliseen ruokavalioon. Kun syöt yli kulutuksesi ja treenaat, saat lisää painoa ja kasvatat samalla itsellesi lihasmassaa eli sinusta ei tule niinsanottua laihaa läskiä vaan terve ja urheilullinen, hyväkroppainen nainen :) naiset pelkää suotta punttisalia, ei siellä miksikään Terminaattoriksi muututa vaan saadaan voimaa ja hyvä keho!

      • ex-urheilijatar

        Riitävä lihasmassa luo myös vanhuuden turvaa, sillä ikääntyessä ihmisessä tapahtuu muutoksia ja vanhemmiten lihasmassaa rupeaa katoamaan, tahdoit tai et. Toisinsanoen vaippaiän saapumiseen voi itsekin vaikuttaa.
        Lihasten kasvattamiseen vaikuttaa paljon mm. proteiinien saanti, helpoimmin ne saanee lihasta ja maitovalmisteista, pavuistakin.


    • ruokapäiväkirja

      Voit tutkailla kaloritaulukoita, että missä ruoka-aineissa on esimerkiksi kaloreita 100 grammaa kohti. Niistä voit valita maltillisesti päivittäiseen/viikoittaiseen ruokavalioosi ruoka-aineita, joissa on enemmän kaloreita. Tämä tarkoittaa esim. sitä, että valitset välipalaksi omenan sijasta avocadon tai banaanin. Näistä vaihtoehdoista kaikki on terveellisiä, mutta nuo kaksi jälkimmäistä kaloripitoisempia.

      Myös pähkinät sellaisenaan ovat loistavia ravitsemuksellisesti, koska vaikka ne sisältävät paljon kaloreita, niin niissä on paljon hyviä rasvoja.

      Ihminenhän tarvitsee ihan välttämättä rasvoja, joiden tulisi olla kasveista peräisin. Voit myös kokeilla lorauttaa esimerkiksi salaattiin oliiviöljyä, jolloin saat hyvää kasviperäistä rasvaa. Älä unohda myöskään lohta, joka on kaloripitoista, mutta erinomainen Omega-rasvahappojen lähde.

      Muista pitää ruoka-ajoista kiinni. Jos paino ei näidenkään jälkeen nouse, niin olisi aiheellista kirjata kaikki syömisesi kellonaikoineen ylös ja myös liikkumisesi. Sillä tavalla voisi laskea päivittäisen saamasi kalorimäärän sekä arvioida kulutuksesi. Erotuksen tulisi olla maltillisesti plussan puolella, jotta paino lähtisi nousemaan. Kannattaa myös miettiä, että mikä on sopiva tahti nostaa painoa ja mikä olisi tavoitepainosi, jottei käy niin, että paino nousee liikaa.

    • 300

      "lihoaisin" edes google ei anna kirjoittaa sitä noin. miten tällainen lihoaiminen on tullut sanastoon? yritin etsiä mutta jokapaikka yrittää kääntää sen vain oikein. LIHOAMISEKSI

      • eijösseees

        ei taida sulla olla elämää


      • viilaa myös

        Lihoisin...


      • viilaa myös

        Lisäksi lauseet aloitetaan isoin kirjaimin ja pilkkuja käytetään oikeissa paikoissa. En kehtaisi tulla valittamaan sanan kirjoitusmuodosta, jos en osaisi edes kirjoittaa lausetta oikein.


    • thinmani

      lihoaisko itekki vähän ?

    • laihamatti

      Toiset ei vain liho. Vika on geeneissä.

      Toiset ei vain laihdu. Vika on päässä, he ovat tyhmiä ja laiskoja.

    • Jööteri

      VHH-ruokavalio nostaa parhaiten painoa jos olet aina ollut laiha. Syö 3 ateriaa päivässä. Joka aterialla vihanneksia ja proteiinia sekä aitoja luonnonrasvoja(oliiviöljy, voi, kookosöljy), mutta vältä leipää, pastaa, perunaa, sokeria ja makeita hedelmiä. Hiilarit yleensä lihottavat, mutta joillain ihmisillä vaikutus on päinvastainen. Paino nousee noin kilon viikossa, jos syöt riittävästi

    • nloln

      Olin pitkään itsekkin alipainoinen. Luulin syöväni tarpeeksi, itseasiassa jopa paljon. Samalla minulla kuitenkin oli joka päivä huono olo ja pyörrytti sohvalta noustessa. Laskin päivittäisen kalorinsaantini netissä kalorilaskurissa ja tulos oli melko "surkea". En harrasta mitään himoliikuntaa, vain lihaskuntoa ja lenkkeilyä kolmesti viikossa, mutta kalorinsaantini taisi silti jäädä jonnekkin 500-1000 kaloria alle päivittäisen tarpeeni.
      Suurenna ruoka-annoksiasi. Aluksi ruokamäärät tuntuivat naurettavilta, mutta jo kolmessa kuukaudessa saavutin normaalin painon JA paremman olon :) jaksan liikkua paremmin, ja oloni on terveempi kuin koskaan. Syö siis täsmälleen kuten nytkin, mutta isompia annoksia! Mahalaukkusi on tottunut vähempään ruokamäärään, siksi olo on kylläinen. Sinun on syötävä niin paljon että et oikeasti saisi yhtään enempää ruokaa kurkusta alas. Se tuntuu aluksi aika inhottavalta kun oli koko ajan niin ähkyssä, mutta helpottaa kyllä ajan kanssa ja tuloksia kyllä tulee.

    • Ei tuollaista sanaa ole suomenkielessä! Miten nykyihmiset eivät osaa äidinkieltä.
      Sun pitää lihoa! Eli syödä enemmän kuin kulutat. Se on yksinkertaista matematiikkaa myös toisin päin.
      Lycka till :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      51
      10103
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      118
      5862
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      68
      4525
    4. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      6
      3374
    5. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      141
      3117
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      273
      2956
    7. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      147
      2800
    8. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      58
      2727
    9. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      31
      2087
    10. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1757
    Aihe