Superfood = pelkkä markkinointikikka

Tieteel. empiria??

Kuinka moni täällä ymmärtää, että kategoria "superfood" on ruokakauppiaiden keksimä huuhaa-sana, jonka varjolla voi myydä tavallista lanttua tuplahintaan?

8

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eri mieltä

      Itse olen tilannut iherbistä acai- ja goji-kapseleita ja täytyy sanoa että niillä on lähes huumaavan piristävä vaikutus, varsinkin kun syö molempia yhtäaikaa. Samoin ruokahalu vähenee selvästi, erityisesti makeanhimoa ei ole juuri koskaan, paino on tippunut reippaasti sen jälkeen kun (ehkä n. 1,5 vuotta sitten) aloin käyttää ensin acaita ja sitten gojia lisäksi. Noiden lisäksi syön kyllä ihan normaaleja vitamiinejakin karnosiinia. Ei tämä voi olla pelkästään placeboa, kyllä se placebo-effekti olisi jo 1,5 vuoden aikana laantunut.

    • myos eri mielta.

      Superfood ei ole kauppiaiden keksima termi, laheskaan kaikkia superfoodeja ei edes myyda ruokakaupoissa. Superfoodeiksi sanotaan luonnon antimia, joilla on todellisia terveysvaikutuksia. Itse kaytan aloeta, nonia, macaa, vitamiini valmistetta joka on mustikka pohjainen, raaka kaakaota ja oljy valmistetta jossa on tokotrienolia. Syon terveellisesti mutta elimistoni ei tuota kaikkia ainesosia joita tarvitsisin. Omalla kohdallani ko ""superfoodit ""ovat auttaneet atopiaan, hiuksiin, kynsiin, astmaan seka vireyteeni. Olen kokeillut monia vitamiini ja hivenaine valmisteita mutta nailla vasta olen paassyt tulokseen etta en tarvitse rasvaisia ihovoiteita enka kortisonia enaan olleenkaan. Hiukset ovat tuuheentuneet ja ovat erittain hyva kuntoiset ja kasvuvauhti on runsas. Kynnet ovat kestavammat ei lohkeile eika katkeile. Nivel kivut ovat loppuneet. Teen raskasta tyota jalkojen paalla, enaan ei turpoa eika sare. Paino on tippunu hitaasti mutta varmasti. Olen energinen. Astma oireet ovat helpottaneet radikaalisti. Tuotteet ei ole mikaan uusi juttu, niita on kaytetty jo tuhansia vuosia. Kaytan aloe valmistetta myos iho ongelmaiselle koiralleni hyvin tuloksin.

      • ysvaa

        No, maca yleensä kypsennetään siellä, missä sitä perinteisesti on syöty. Eikä se ole muuten samanlaisen jauhe kuin täällä. Noniakin juodaan mehuna tai teenä (eikä syödä hedelmää itseään), ja joitakin epäilyvä nonin aiheuttamista maksavaurioista on jo raportoitu. Mustikka itsessään on superfoodia ja sisältää isot määrät vitamiineja yms. Juu, on syöty vuosituhansia, mutta eri muodossa kuin nykyään länsimaissa, joissa näitä vedetään tuotetussa muodossa - ja vähemmän säädeltynä kuin lääkkeitä ja jopa elintarvikkeita.

        Astman helpottuminen, nivelvaivojen helpottuminen yms voivat johtua ihan jopa painon tippumisesta yksinään. Kun paino tippuu, jaksaa myös paremmin. Voit toki laittaa kaikki muutokset muutaman tuotteen nimeen, mutta todennäköisesti taustalla on paljon muutakin.


    • aitoa ruokaa

      Syö kasvikunnan tuotteita (kasviksia, vihanneksia, juureksia, hedelmiä, papuja, linssejä, herneitä ja marjoja) vähintään 500 grammaa päivässä.

      Pohjoismaiden ministeriöneuvoston selvityksen mukaan alle 10 % suomalaisista sanoo syövänsä viisi annosta kasviksia, vihanneksia, juureksia, hedelmiä, papuja, linssejä, herneitä ja marjoja.


      http://personal.inet.fi/koti/remeli/ravinteet.htm

      • sepeteus2

        Sinulle ei ilmeisesti ole vielä selvinnyt, että myös superfoodit ovat kasvikunnan tuotteita.


    • Marjattaa

      Elintarviketietoisuus kasvaa. Eihän menneiden aikojen merimiehet tahallaan keripukkia itselleen hankkineet, olisivat ottaneet puolukoita jne mukaan jos olisivat tienneet C -vitamiinista.
      Nyt tiedetään enemmän, mutta voihan kauppiaansa ja hankintatavan valita. Minusta mustikka on terveellisimmillään itse poimittuna, ei tarvitse joogamattoa oheisinen kun on metsässä mustikassa. (muuten kyllä: jokin tutkimus väittää että mustikan flavonoidit menee ruoansulatuksen läpi imeytymättä verenkiertoon, elimistöön. Toki mustikka on monipuolisempikin)
      Kaupallisuuttakin on ja tutkimukset osoittavat superfood -pusseissa olevan valitettavan usein likaa, myrkkyjä bakteereita tms. (eksoottiset marjat poimitetaan paikallisilla vekaroilla kaatopaikoilta ?)

      Acain ja gojin "teho" on kai juuri flavonoideissa ? mutta vähät tutkimuksellisesti vahvistettu ?

    • omatoiminen

      Paras superfood on mustikka, enkä millään älyä kuinka mainostajat ja kauppiaat siitä hyötyvät, kun kerään itse mustikkani metsästä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      68
      4735
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      171
      3665
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      172
      3226
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      72
      3114
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2839
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1964
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1891
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1660
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1375
    Aihe