Päästäänkö vanhoista, järjestelmään sopimattomista yksiköistä kuten:
-hevosvoima
-tuuma
-tai esim. kalori
ikinä eroon vai kummittelevatko ne ihmisten puheissa ja medioissa maailman loppuun asti?
SI-järjestelmä
6
177
Vastaukset
Toivottavasti päästään. Mutta sitkeässä ovat gallonat ja barrelit jne. kun bisneselämä niihn on juuttunut.
- 6+20
Euroopassa on aika hyvin päästy mutta jenkit tulevat jälkijunassa.
- Metascientia
Kuitenkaan jotkut jokapäiväisistä mittyksiköistämme eivät ole "virallisia" (SI:n mukaisia) vaikka niin ehkä monet ehkä luulevat, kuten:
*nopeuden yksikkö: km/h - SI-yksikkö: m/s
*lämpötilan yksikkö: Celcius -SI-yksikkö: Kelvin
*kulman yksikkö: aste -SI-yksikkö: radiaani - 19+10
Metascientia kirjoitti:
Kuitenkaan jotkut jokapäiväisistä mittyksiköistämme eivät ole "virallisia" (SI:n mukaisia) vaikka niin ehkä monet ehkä luulevat, kuten:
*nopeuden yksikkö: km/h - SI-yksikkö: m/s
*lämpötilan yksikkö: Celcius -SI-yksikkö: Kelvin
*kulman yksikkö: aste -SI-yksikkö: radiaaniKm/h: käytännöllinen yksikkö esim. kulkuvälineiden nopeuksia ilmaistaessa. Ei ole suoranaisesti SI-järjestelmän johdannaisyksikkö koska ajan kerrannaisyksiköitä ei ilmaista kymmenjärjestelmässä (ks, Ms, Gs...) vaan perinteisesti s, h, d... Monessa yhteydessä, esim. tuulen noeus, ilmaistaan SI yksikössä m/s.
Celsiusaste: voidaan käsittää lämpötilaerona Kelvinaseissa.
Radiaani: Käytetään matematiikassa mutta ei ole käytännöllinen esim. ilmaistaessa suuntaa navigoinnissa. - Historian painolasti
Metascientia kirjoitti:
Kuitenkaan jotkut jokapäiväisistä mittyksiköistämme eivät ole "virallisia" (SI:n mukaisia) vaikka niin ehkä monet ehkä luulevat, kuten:
*nopeuden yksikkö: km/h - SI-yksikkö: m/s
*lämpötilan yksikkö: Celcius -SI-yksikkö: Kelvin
*kulman yksikkö: aste -SI-yksikkö: radiaaniLisäksi ravinnon energiasisällön ilmoittaminen on juuttunut jostakin syystä kaloreihin tai kilokaloreihin joulien asemasta. Tosin sellainen, joka on opiskeluissaan käyttänyt jotakin imperiaaliyksiköihin perustuvaa oppikirjaa, selviää laatumuunnoksista erittäin helposti.
- Führenheit
19+10 kirjoitti:
Km/h: käytännöllinen yksikkö esim. kulkuvälineiden nopeuksia ilmaistaessa. Ei ole suoranaisesti SI-järjestelmän johdannaisyksikkö koska ajan kerrannaisyksiköitä ei ilmaista kymmenjärjestelmässä (ks, Ms, Gs...) vaan perinteisesti s, h, d... Monessa yhteydessä, esim. tuulen noeus, ilmaistaan SI yksikössä m/s.
Celsiusaste: voidaan käsittää lämpötilaerona Kelvinaseissa.
Radiaani: Käytetään matematiikassa mutta ei ole käytännöllinen esim. ilmaistaessa suuntaa navigoinnissa.Km/h on sopiva yksikkö kuvaamaan keskinopeutta, mutta esim. auton nopeusmittari näyttää hetkellistä nopeutta, joka kestää nimenomaan vain sekunteja.
Lämpötilaero on celcius- ja kelvinasteina sama, mutta joissain laskukaavoissa kuten resistanssissa lämpöilaa käytetään kertoimena, jolloin, jos kaavaan sijoitettaisiin lukema 0 C tulisi laskun tulokseksi virheellisesti 0.
Esim. pyörimisliikkeeen tehoa laskettaessa tarvitaan radiaaneja kulmanopeuden yksikkönä P = Mω (väätömomentti kertaa kulmanopeus radiaaneina sekunnisssa), joten radiaaneillakin on käytännön sovellutuksia eikä vain lukiolaisten matematiikan läksyjen ylimääräisenä harmina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845247Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.283498Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j402854Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin182031Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581830Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2861596- 471586
- 941382
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441366Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.71115