Päästäänkö vanhoista, järjestelmään sopimattomista yksiköistä kuten:
-hevosvoima
-tuuma
-tai esim. kalori
ikinä eroon vai kummittelevatko ne ihmisten puheissa ja medioissa maailman loppuun asti?
SI-järjestelmä
6
168
Vastaukset
Toivottavasti päästään. Mutta sitkeässä ovat gallonat ja barrelit jne. kun bisneselämä niihn on juuttunut.
- 6+20
Euroopassa on aika hyvin päästy mutta jenkit tulevat jälkijunassa.
- Metascientia
Kuitenkaan jotkut jokapäiväisistä mittyksiköistämme eivät ole "virallisia" (SI:n mukaisia) vaikka niin ehkä monet ehkä luulevat, kuten:
*nopeuden yksikkö: km/h - SI-yksikkö: m/s
*lämpötilan yksikkö: Celcius -SI-yksikkö: Kelvin
*kulman yksikkö: aste -SI-yksikkö: radiaani - 19+10
Metascientia kirjoitti:
Kuitenkaan jotkut jokapäiväisistä mittyksiköistämme eivät ole "virallisia" (SI:n mukaisia) vaikka niin ehkä monet ehkä luulevat, kuten:
*nopeuden yksikkö: km/h - SI-yksikkö: m/s
*lämpötilan yksikkö: Celcius -SI-yksikkö: Kelvin
*kulman yksikkö: aste -SI-yksikkö: radiaaniKm/h: käytännöllinen yksikkö esim. kulkuvälineiden nopeuksia ilmaistaessa. Ei ole suoranaisesti SI-järjestelmän johdannaisyksikkö koska ajan kerrannaisyksiköitä ei ilmaista kymmenjärjestelmässä (ks, Ms, Gs...) vaan perinteisesti s, h, d... Monessa yhteydessä, esim. tuulen noeus, ilmaistaan SI yksikössä m/s.
Celsiusaste: voidaan käsittää lämpötilaerona Kelvinaseissa.
Radiaani: Käytetään matematiikassa mutta ei ole käytännöllinen esim. ilmaistaessa suuntaa navigoinnissa. - Historian painolasti
Metascientia kirjoitti:
Kuitenkaan jotkut jokapäiväisistä mittyksiköistämme eivät ole "virallisia" (SI:n mukaisia) vaikka niin ehkä monet ehkä luulevat, kuten:
*nopeuden yksikkö: km/h - SI-yksikkö: m/s
*lämpötilan yksikkö: Celcius -SI-yksikkö: Kelvin
*kulman yksikkö: aste -SI-yksikkö: radiaaniLisäksi ravinnon energiasisällön ilmoittaminen on juuttunut jostakin syystä kaloreihin tai kilokaloreihin joulien asemasta. Tosin sellainen, joka on opiskeluissaan käyttänyt jotakin imperiaaliyksiköihin perustuvaa oppikirjaa, selviää laatumuunnoksista erittäin helposti.
- Führenheit
19+10 kirjoitti:
Km/h: käytännöllinen yksikkö esim. kulkuvälineiden nopeuksia ilmaistaessa. Ei ole suoranaisesti SI-järjestelmän johdannaisyksikkö koska ajan kerrannaisyksiköitä ei ilmaista kymmenjärjestelmässä (ks, Ms, Gs...) vaan perinteisesti s, h, d... Monessa yhteydessä, esim. tuulen noeus, ilmaistaan SI yksikössä m/s.
Celsiusaste: voidaan käsittää lämpötilaerona Kelvinaseissa.
Radiaani: Käytetään matematiikassa mutta ei ole käytännöllinen esim. ilmaistaessa suuntaa navigoinnissa.Km/h on sopiva yksikkö kuvaamaan keskinopeutta, mutta esim. auton nopeusmittari näyttää hetkellistä nopeutta, joka kestää nimenomaan vain sekunteja.
Lämpötilaero on celcius- ja kelvinasteina sama, mutta joissain laskukaavoissa kuten resistanssissa lämpöilaa käytetään kertoimena, jolloin, jos kaavaan sijoitettaisiin lukema 0 C tulisi laskun tulokseksi virheellisesti 0.
Esim. pyörimisliikkeeen tehoa laskettaessa tarvitaan radiaaneja kulmanopeuden yksikkönä P = Mω (väätömomentti kertaa kulmanopeus radiaaneina sekunnisssa), joten radiaaneillakin on käytännön sovellutuksia eikä vain lukiolaisten matematiikan läksyjen ylimääräisenä harmina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843359
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442797Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742336- 612298
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512231Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1162216Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212033Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202027- 621944
- 1061863