Kasvissyönti ja hiukset!

Hiushuolia :(

Olen 18 vuotias tyttö Lapista ja olen ollut noin kolmen vuoden ajan lakto-ovo-vegetaristi. Syön päivittäin paljon hedelmiä, kasviksia, maitotuotteita, kuitupitoisia tuotteita yms. Mielestäni hiukseni ovat viimeaikoina ohentuneet ja tuntuu että tukkaa kammattaessa lähtee ihan kunnon hiustuppoja päästä. Hiukseni ovat kuitenkin aikaisemmin olleet paksut ja tuuheat. Toisaalta käsittelen niitä nykyisin useita kertoja viikossa suoristusraudalla (pyrin silti aina käyttämään runsaasti lämpösuojaa).
Luulen että minulla on joku vitamiininpuutos ja olen alkanutkin ottaa päivittäin monivitamiinitabletteja (ABCDE-vitamiinit) ja saa nyt nähdä tapahtuuko asialle mitään. Olen myös miettinyt, että pitäisikö minun ruveta biotiinikuurille. Onko muilla/onko ollut samaa ongelmaa ja mitä olette asialle tehnyt?
Kiitos jo etukäteen jos joku vaivautuu vastaamaan!

6

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11+1

      Tuskin. Johtuu jostain muusta. Yleensä hormonaaliset ongelmat aiheuttaa kaljuuntumista. Yleensä testosteroni. Vaihdevuosina naisilla voi tukka harventua koska estrogeeni vähenee.

      • Hiushuolia :(

        Tuskinpa minun kohdallani vaihdevuodet ovat vielä kyseessä :D


    • :)!:)!

      Hei, proteiinin puute voi vaikuttaa hiusten ohenemiseen. Proteiineja saat pavuista (esim.kidneypavut, soijapavut, valkopavut, tofu), linsseistä (vihreät ja valkoiset linssit),pähkinöistä, herneistä (esim, tavalliset herneet, kikherneet). Maitotuotteista saa proteiinia paljon esim. maitorahkasta ja raejuustosta.

      Koeta syödä lautasmallin mukaan, niin saat riittävästi ravinteita ja joka aterialla on jotakin proteiinipitoista. Sitä voi soveltaa kasvisruokaan

      http://www.ravitsemusneuvottelukunta.fi/portal/fi/vinkkeja viisaisiin valintoihin/lautasmalli/



      http://www.menaiset.fi/artikkeli/muoti_ja_kauneus/kauneus/syo_tukka_kuntoon

      Kauniita syyspäiviä Sinulle:)

      • :)!:)!

        Korjaus edelliseen viestiin, piti sanomani vihreät ja punaiset linssit, eikä valkoiset linssit:) Anteeksi kömmähdyseni :)

        ... niin ja hyviä rasvoja kannattaa syödä, tekee hiuspohjalle hyvää:)


    • Avokadoöljy rules

      Onkohan ruokavaliosi rasvaton? Elimistö tarvitsee ehdottomasti pehmeitä rasvoja. Ei siinä ulkoiset keinot, jos ravintopuoli ei ole kunnossa. Otapa tavaksi lisätä päivässä pari teelusikallista avokadoöllyä puuroon tai salattiin. Myös rypsiöljy on erittäin terveellistä. Itse olen tykästynyt avokadoöljyyn sen maun vuoksi. Sitä saa myös sitruunanmakuisena. Ihoni ja hiukseni voivat hyvin. Lyhyet kuurit ei auta vaan pitäisi ajatella hieman kokonaisvaltaisemmin ja muuttaa pysyvästi tottumuksiaan. Jatkuva suoristusraudan käyttö ei ole paras tapa hoitaa hiuksiaan ja saada niitä pysymään hyväkuntoisina.

      • oommmm

        Minä olen ollut vegaani jo yli 20 vuotta. Hiukseni ovat paksut ja pitkät(90 cm). kun aloin vegaaniksi, hiukseni vaan alkoivat kasvaa ja paksuuntua, sitä ennen minulla oli ohuehko tukka. En käytä silikonituotteita, käytän vain luontaistuotekaupan shampoita ja hoitoaineita. Fööniä en käytä enkä kuumarautoja.

        Olen huomannut että naisilla ohentuu tukka parissa vuodessa kun alkavat käyttää suoristusrautaa. Silikonituotteiden käyttö näkyy useamman vuoden päästä hiusten ohenemisena.

        Eli itse epäilen kyllä syyksi tuota suoristusrautaa. Lämpäsuoja ei auta hiuspohjaa mitenkään, enkä usko että se muutenkaan suojaa hiusta täysin. mmm Yksi vaihtoehto on myös kilpirauhanen. Oletko huomannut voinnissasi jotain joka viittaa kilpirauhaseen, kuten palelua, hikoilua, painonvaihtelua? Kilpirauhasarvot voi mitata verikokeelta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4670
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      112
      3870
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      190
      3700
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      70
      2113
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      154
      1131
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe