Olen 18 vuotias tyttö Lapista ja olen ollut noin kolmen vuoden ajan lakto-ovo-vegetaristi. Syön päivittäin paljon hedelmiä, kasviksia, maitotuotteita, kuitupitoisia tuotteita yms. Mielestäni hiukseni ovat viimeaikoina ohentuneet ja tuntuu että tukkaa kammattaessa lähtee ihan kunnon hiustuppoja päästä. Hiukseni ovat kuitenkin aikaisemmin olleet paksut ja tuuheat. Toisaalta käsittelen niitä nykyisin useita kertoja viikossa suoristusraudalla (pyrin silti aina käyttämään runsaasti lämpösuojaa).
Luulen että minulla on joku vitamiininpuutos ja olen alkanutkin ottaa päivittäin monivitamiinitabletteja (ABCDE-vitamiinit) ja saa nyt nähdä tapahtuuko asialle mitään. Olen myös miettinyt, että pitäisikö minun ruveta biotiinikuurille. Onko muilla/onko ollut samaa ongelmaa ja mitä olette asialle tehnyt?
Kiitos jo etukäteen jos joku vaivautuu vastaamaan!
Kasvissyönti ja hiukset!
6
420
Vastaukset
- 11+1
Tuskin. Johtuu jostain muusta. Yleensä hormonaaliset ongelmat aiheuttaa kaljuuntumista. Yleensä testosteroni. Vaihdevuosina naisilla voi tukka harventua koska estrogeeni vähenee.
- Hiushuolia :(
Tuskinpa minun kohdallani vaihdevuodet ovat vielä kyseessä :D
- :)!:)!
Hei, proteiinin puute voi vaikuttaa hiusten ohenemiseen. Proteiineja saat pavuista (esim.kidneypavut, soijapavut, valkopavut, tofu), linsseistä (vihreät ja valkoiset linssit),pähkinöistä, herneistä (esim, tavalliset herneet, kikherneet). Maitotuotteista saa proteiinia paljon esim. maitorahkasta ja raejuustosta.
Koeta syödä lautasmallin mukaan, niin saat riittävästi ravinteita ja joka aterialla on jotakin proteiinipitoista. Sitä voi soveltaa kasvisruokaan
http://www.ravitsemusneuvottelukunta.fi/portal/fi/vinkkeja viisaisiin valintoihin/lautasmalli/
http://www.menaiset.fi/artikkeli/muoti_ja_kauneus/kauneus/syo_tukka_kuntoon
Kauniita syyspäiviä Sinulle:)- :)!:)!
Korjaus edelliseen viestiin, piti sanomani vihreät ja punaiset linssit, eikä valkoiset linssit:) Anteeksi kömmähdyseni :)
... niin ja hyviä rasvoja kannattaa syödä, tekee hiuspohjalle hyvää:)
- Avokadoöljy rules
Onkohan ruokavaliosi rasvaton? Elimistö tarvitsee ehdottomasti pehmeitä rasvoja. Ei siinä ulkoiset keinot, jos ravintopuoli ei ole kunnossa. Otapa tavaksi lisätä päivässä pari teelusikallista avokadoöllyä puuroon tai salattiin. Myös rypsiöljy on erittäin terveellistä. Itse olen tykästynyt avokadoöljyyn sen maun vuoksi. Sitä saa myös sitruunanmakuisena. Ihoni ja hiukseni voivat hyvin. Lyhyet kuurit ei auta vaan pitäisi ajatella hieman kokonaisvaltaisemmin ja muuttaa pysyvästi tottumuksiaan. Jatkuva suoristusraudan käyttö ei ole paras tapa hoitaa hiuksiaan ja saada niitä pysymään hyväkuntoisina.
- oommmm
Minä olen ollut vegaani jo yli 20 vuotta. Hiukseni ovat paksut ja pitkät(90 cm). kun aloin vegaaniksi, hiukseni vaan alkoivat kasvaa ja paksuuntua, sitä ennen minulla oli ohuehko tukka. En käytä silikonituotteita, käytän vain luontaistuotekaupan shampoita ja hoitoaineita. Fööniä en käytä enkä kuumarautoja.
Olen huomannut että naisilla ohentuu tukka parissa vuodessa kun alkavat käyttää suoristusrautaa. Silikonituotteiden käyttö näkyy useamman vuoden päästä hiusten ohenemisena.
Eli itse epäilen kyllä syyksi tuota suoristusrautaa. Lämpäsuoja ei auta hiuspohjaa mitenkään, enkä usko että se muutenkaan suojaa hiusta täysin. mmm Yksi vaihtoehto on myös kilpirauhanen. Oletko huomannut voinnissasi jotain joka viittaa kilpirauhaseen, kuten palelua, hikoilua, painonvaihtelua? Kilpirauhasarvot voi mitata verikokeelta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944145
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.663403Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723044SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812519Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52336Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1992095Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302051- 41840
- 52746
- 70745