29" maassturi asfaltilla?

isojalka nishi

Ostin 29" Nishiki maasturin syyspoistomyynnistä, ja kysymys on tuon pyörän maantieajo ominaisuuksista, siis yleisesti? Entisellä retki tunturilla ajelin paljon kärryteitä ja polkuja ja osin asfalttiajoa ja tämä isojalka on eilisen lenkin jälkeen ainakin pirun kiva ajettava mitä huonompi tie on. Toki itse testaan, kunhan kerkiän, mutta olisi kiva kuulla kokemuksia 29" fillarilla lenkki ja asfalttiajosta. Renkaat 2.10 leveät.
Eipä ole takapyörällä paljoakaan varaa alkaa heittämään, kun renkaan reunan ja keskiöstä lähtevän haarukan rakoa alle 3mm.

4

218

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se 3mm riittää oikein hyvin kunnossa olevalle kiekolle. Jos heitto ei siihen mahdu, niin on syytäkin viedä huoltoon tai huoltaa itse 0,2mm heitolle tai lähes.

    • XC5 evp 29" BF

      Ihan samanlainen asfaltilla, kuin 26", paitsi esim mulla nuo 29 x2.20 Swhalbe rabid Rod renkaat ovat hiljaisemmat, kuin useimmat vakio 26". Ajelen n 150 km viikossa, josta puolet asfaltilla ja tykkään noista isoista tassuista, kun ovat pehmeät, edessä 3.2 ja takana 3.8 bar ilmaa.
      3mm riittä raoksi, mulla on vieläkin vähemmän, kun Niskissäni (XC5) on vakiona 622x42 kumit ja vaihdoin miltei uutena noi 29". Pääasia, että pyörii vapaana, eikä hankaa, mulla tosin etuvaihtajaankin vain 2mm rakoa, mut riittää.

      • 29" jo 5 vuotta

        Jos etuvaihtaja noin lähellä rengasta ja ajat paljon hiekkateillä ja poluilla, kannattaa vaihtajan yläpuolelle laittaa jokin tukeva stoppari, joka irrottaa renkaaseen jääneet kivet ja muut jotka saattaa vioittaa vaihtajan, mulla on runkoon kiinnitettu vaihtajan yäpuolelle Motonetista ostamani auton pakoputkiklemmari. Usein hiekkatiellä kuulee, kun kivi irtoaa renkaasta törmättyään stoppariin.
        Lokarin pätkät olen huomanut hyödyllisiksi vaikka en sadekeleillä ajakkaan, kun nuo 29" pehmeät nappularenkaat sinkoaa kiven ja hiekan jyviä takaraivoon ja edestä käännettäessä sinkoaa stemuja leukaan. Mini tietysti tyrmää lokarit ulkonäöksellisistä syistä, mut sehän onkin joakisen oma juttunsa laittaako vain ei. Sorry, et tää ei liittyny miteskään alkuperäiseen keskusteluavaukseen....


    • jupinaa...

      Eipä tääkään ole vastaus kysymykseesi, mutta mua ottaa kupoliin tuo Nishikin keksimä 29 tuumaa. Kyseessä on kuitenkin 28 tuumainen (622mm) pyöräkoko ja korkeampi profiilinen rengas sitten muuttaakin koon 29 tuumaan. Miksi 26 tuumaista maasturia ei kutsuta 27 tuumaiseksi, kun siihen asennetaan yhtä korkeaprofiilinen rengas. Jotenkin typerä mainoskikka? Esim autoissa renkaan ulkohalkaisija saattaa olla huomattavasti pienempi 17 tuumaisessa pyörässä, kuin 15 tuumaisessa, mutta pyörän kooksi ilmoitetaan aina vanteen koko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      68
      5224
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      264
      4323
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      101
      3940
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      182
      2332
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      33
      1643
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      65
      1381
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      1009
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      17
      979
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      38
      963
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      899
    Aihe