29" maassturi asfaltilla?

isojalka nishi

Ostin 29" Nishiki maasturin syyspoistomyynnistä, ja kysymys on tuon pyörän maantieajo ominaisuuksista, siis yleisesti? Entisellä retki tunturilla ajelin paljon kärryteitä ja polkuja ja osin asfalttiajoa ja tämä isojalka on eilisen lenkin jälkeen ainakin pirun kiva ajettava mitä huonompi tie on. Toki itse testaan, kunhan kerkiän, mutta olisi kiva kuulla kokemuksia 29" fillarilla lenkki ja asfalttiajosta. Renkaat 2.10 leveät.
Eipä ole takapyörällä paljoakaan varaa alkaa heittämään, kun renkaan reunan ja keskiöstä lähtevän haarukan rakoa alle 3mm.

4

275

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se 3mm riittää oikein hyvin kunnossa olevalle kiekolle. Jos heitto ei siihen mahdu, niin on syytäkin viedä huoltoon tai huoltaa itse 0,2mm heitolle tai lähes.

    • XC5 evp 29" BF

      Ihan samanlainen asfaltilla, kuin 26", paitsi esim mulla nuo 29 x2.20 Swhalbe rabid Rod renkaat ovat hiljaisemmat, kuin useimmat vakio 26". Ajelen n 150 km viikossa, josta puolet asfaltilla ja tykkään noista isoista tassuista, kun ovat pehmeät, edessä 3.2 ja takana 3.8 bar ilmaa.
      3mm riittä raoksi, mulla on vieläkin vähemmän, kun Niskissäni (XC5) on vakiona 622x42 kumit ja vaihdoin miltei uutena noi 29". Pääasia, että pyörii vapaana, eikä hankaa, mulla tosin etuvaihtajaankin vain 2mm rakoa, mut riittää.

      • 29" jo 5 vuotta

        Jos etuvaihtaja noin lähellä rengasta ja ajat paljon hiekkateillä ja poluilla, kannattaa vaihtajan yläpuolelle laittaa jokin tukeva stoppari, joka irrottaa renkaaseen jääneet kivet ja muut jotka saattaa vioittaa vaihtajan, mulla on runkoon kiinnitettu vaihtajan yäpuolelle Motonetista ostamani auton pakoputkiklemmari. Usein hiekkatiellä kuulee, kun kivi irtoaa renkaasta törmättyään stoppariin.
        Lokarin pätkät olen huomanut hyödyllisiksi vaikka en sadekeleillä ajakkaan, kun nuo 29" pehmeät nappularenkaat sinkoaa kiven ja hiekan jyviä takaraivoon ja edestä käännettäessä sinkoaa stemuja leukaan. Mini tietysti tyrmää lokarit ulkonäöksellisistä syistä, mut sehän onkin joakisen oma juttunsa laittaako vain ei. Sorry, et tää ei liittyny miteskään alkuperäiseen keskusteluavaukseen....


    • jupinaa...

      Eipä tääkään ole vastaus kysymykseesi, mutta mua ottaa kupoliin tuo Nishikin keksimä 29 tuumaa. Kyseessä on kuitenkin 28 tuumainen (622mm) pyöräkoko ja korkeampi profiilinen rengas sitten muuttaakin koon 29 tuumaan. Miksi 26 tuumaista maasturia ei kutsuta 27 tuumaiseksi, kun siihen asennetaan yhtä korkeaprofiilinen rengas. Jotenkin typerä mainoskikka? Esim autoissa renkaan ulkohalkaisija saattaa olla huomattavasti pienempi 17 tuumaisessa pyörässä, kuin 15 tuumaisessa, mutta pyörän kooksi ilmoitetaan aina vanteen koko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      637
      1337
    2. 97
      1139
    3. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      190
      852
    4. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      312
      791
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      219
      739
    6. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      58
      703
    7. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      175
      661
    8. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      225
      615
    9. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      610
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      21
      551
    Aihe