29" maassturi asfaltilla?

Ostin 29" Nishiki maasturin syyspoistomyynnistä, ja kysymys on tuon pyörän maantieajo ominaisuuksista, siis yleisesti? Entisellä retki tunturilla ajelin paljon kärryteitä ja polkuja ja osin asfalttiajoa ja tämä isojalka on eilisen lenkin jälkeen ainakin pirun kiva ajettava mitä huonompi tie on. Toki itse testaan, kunhan kerkiän, mutta olisi kiva kuulla kokemuksia 29" fillarilla lenkki ja asfalttiajosta. Renkaat 2.10 leveät.
Eipä ole takapyörällä paljoakaan varaa alkaa heittämään, kun renkaan reunan ja keskiöstä lähtevän haarukan rakoa alle 3mm.
4275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Se 3mm riittää oikein hyvin kunnossa olevalle kiekolle. Jos heitto ei siihen mahdu, niin on syytäkin viedä huoltoon tai huoltaa itse 0,2mm heitolle tai lähes.

Äänestä

Ihan samanlainen asfaltilla, kuin 26", paitsi esim mulla nuo 29 x2.20 Swhalbe rabid Rod renkaat ovat hiljaisemmat, kuin useimmat vakio 26". Ajelen n 150 km viikossa, josta puolet asfaltilla ja tykkään noista isoista tassuista, kun ovat pehmeät, edessä 3.2 ja takana 3.8 bar ilmaa.
3mm riittä raoksi, mulla on vieläkin vähemmän, kun Niskissäni (XC5) on vakiona 622x42 kumit ja vaihdoin miltei uutena noi 29". Pääasia, että pyörii vapaana, eikä hankaa, mulla tosin etuvaihtajaankin vain 2mm rakoa, mut riittää.

Äänestä
  • Jos etuvaihtaja noin lähellä rengasta ja ajat paljon hiekkateillä ja poluilla, kannattaa vaihtajan yläpuolelle laittaa jokin tukeva stoppari, joka irrottaa renkaaseen jääneet kivet ja muut jotka saattaa vioittaa vaihtajan, mulla on runkoon kiinnitettu vaihtajan yäpuolelle Motonetista ostamani auton pakoputkiklemmari. Usein hiekkatiellä kuulee, kun kivi irtoaa renkaasta törmättyään stoppariin.
    Lokarin pätkät olen huomanut hyödyllisiksi vaikka en sadekeleillä ajakkaan, kun nuo 29" pehmeät nappularenkaat sinkoaa kiven ja hiekan jyviä takaraivoon ja edestä käännettäessä sinkoaa stemuja leukaan. Mini tietysti tyrmää lokarit ulkonäöksellisistä syistä, mut sehän onkin joakisen oma juttunsa laittaako vain ei. Sorry, et tää ei liittyny miteskään alkuperäiseen keskusteluavaukseen....

    Äänestä

Eipä tääkään ole vastaus kysymykseesi, mutta mua ottaa kupoliin tuo Nishikin keksimä 29 tuumaa. Kyseessä on kuitenkin 28 tuumainen (622mm) pyöräkoko ja korkeampi profiilinen rengas sitten muuttaakin koon 29 tuumaan. Miksi 26 tuumaista maasturia ei kutsuta 27 tuumaiseksi, kun siihen asennetaan yhtä korkeaprofiilinen rengas. Jotenkin typerä mainoskikka? Esim autoissa renkaan ulkohalkaisija saattaa olla huomattavasti pienempi 17 tuumaisessa pyörässä, kuin 15 tuumaisessa, mutta pyörän kooksi ilmoitetaan aina vanteen koko.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


isojalka nishi kirjoitti:

Ostin 29" Nishiki maasturin syyspoistomyynnistä, ja kysymys on tuon pyörän maantieajo ominaisuuksista, siis yleisesti? Entisellä retki tunturilla ajelin paljon kärryteitä ja polkuja ja osin asfalttiajoa ja tämä isojalka on eilisen lenkin jälkeen ainakin pirun kiva ajettava mitä huonompi tie on. Toki itse testaan, kunhan kerkiän, mutta olisi kiva kuulla kokemuksia 29" fillarilla lenkki ja asfalttiajosta. Renkaat 2.10 leveät.
Eipä ole takapyörällä paljoakaan varaa alkaa heittämään, kun renkaan reunan ja keskiöstä lähtevän haarukan rakoa alle 3mm.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu