Uinninvalvojan testiuinti

kyssäri1

Olisi maanantaina kyseinen testi ja kovasta harjoittelusta huolimatta olen melko varma etten tuota pysty suorittamaan määrätyssä ajassa. Muutamaa juttua voisin vielä kokeilla mutta en ole varma, että saako niitä käyttää, joten kertokaahan joku joka on testin suorittanut tai muuten vaan varmasti tietää.

1. Saako ensimmäiset 25m metriä uida rintauintia vai pitääkö "kroolata"? Lähinnä sen takia tätä kysyn, kun ei hengästytä tuo rintauinti niin paljon kuin vapaa uinti. jolloin sukelluksiin lähteminen helpottuu.

2. 10 metrin pituussukellukseen lähdettäessä saako ponnistaa seinästä vauhtia?

3. Muita vinkkejä?

3

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nuken pelastaja

      Se ensimmäinen 25 on uitava pelastusuintia eli pään on oltava pinnalla ja katse eteenpäin. Sekä rintauinti että "räkä"krooli käy.

      Ei ole pakko, mutta saisit valtavan edun liukumiseen kun otat vauhdin reunasta.

      Mikälit teet testin syvään veteen > 3m harjoittele sukeltamista etukäteen. Silloin vähennät paineentuntua korvissa testiä tehdessä, eikä itse sukellukset pelota niin paljoa.

      Harjoittele ja harrasta untia säännöllisesti.

      • BUMMILLA BUMMI

        Mitä turhaan teet uintitestejä mee BUMMILLA BUMMI


    • pohjakosketuslasku

      Tee testiuinti 5metriin ,niin hommia riittää paremmin.Vaikein kohta tullessasi syvään päähän ja alat poimimaan pohjasta renkaita(2kpl) ja lopuksi nukke.Tässä kohtaa testiä olet hapoilla ja pohjaan meneminen mutkistuu.Sinun on yritettävä mennä pohjaan heti tultuasi pinnalle,muuten aikaa kuluu liikaa.Lopuksi nuken veto tuotuasi sen pintaan(50m.).Tsemiä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6545
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1804
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1588
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      992
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      40
      973
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      933
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      859
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      241
      835
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      819
    Aihe