Jos olisi käynyt siten, että vaikka 2 milj vuotta sitten osa senaikaisista ihmisapinoista olisi majoittunut omalle saarelleen - suuremman osan jatkaessa ihmisen kehityslinjassa.
Saarelle jäänyt vähemistö olisi voinut jossakin tapauksessa jäädä sille tasolle ja siten ne olisivat välimuoto ihmisen kehittyessä apinasta.
Onkohan tuolla tavalla syntyneitä välimuotoja joillakin elävillä olennoilla?
Saarelle jäänyt vähemistö olisi voinut jossakin tapauksessa jäädä sille tasolle ja siten ne olisivat välimuoto ihmisen kehittyessä apinasta.
Onkohan tuolla tavalla syntyneitä välimuotoja joillakin elävillä olennoilla?
Vastaukset 13
Vanhimmat
On olemassa tiettyjä lajeja, ns. eläviä fossiileja, jotka ovat pysyneet _lähes_ muuntumattomina miljoonia vuosia.
On mahdollista että vielä parisataa vuotta sitten sumatralla olisi elänyt homo florensis(kansantarujen perusteella), joka ei kuitenkaan ole välimuoto ihmisen ja apinan välillä, vaan on erillään ihmisen kehityslinjasta. Fossiililöydöt tästä lajista ovat vähäiset, joten ei voida sanoa varmaksi, ja kyseiset löydetyt fossiilit ovat yli 10000 vuosen takaa. Mutta tämä on vain spekulaatiota.
Svante Pääbo on tutkimusryhmineen kyennyt eristämään "hobitin" perimän, kuten sitä ennen Denisovan ihmisen ja neaderdahlilaisen. Mikrobiologia ja kehittyneet menetelmät "julistavat evoluutiobiologian suurta riemuvoittoa", jos saa oikein paatokselliseksi heittäytyä.
Tarkoitin sitä että ei ole varmaanonko se todella elänyt vielä parisataa vuotta sitten. Eikä ole täysin varmaan sen tarkka sijainti ihmislajien sukupuussa, vaan se on vielä kiistanalaista.
Toki se on varmaa että se on oma lajinsa.
Jos se on vain pari sataa vuotta vanha niin sieltähän pitäisi vielä löytyä tuoreita luita.
xxxxx Jos olisi käynyt siten, että vaikka 2 milj vuotta sitten osa senaikaisista ihmisapinoista olisi majoittunut omalle saarelleen - suuremman osan jatkaessa ihmisen kehityslinjassa.xxxxx
Tietääkseni ihmiset ja apinat eivät ole koskaan risteytyneet keskenään, joten mitään ihmisapinoita ei ole nyt eikä ole koskaan ollut. Kaikki ovat joko 100 %:sti ihmisiä tai 100 %:sti apinoita. Siksi ei ole olemassa mitään välimuotoa ihmisen ja apinan välillä.
Lajiutuminen, ei risteytyminen. Ihminen on apina edelleen, joten eipä siitä sen enempää.
Ei välimuotoa, mutta yhteinen kantamoto ihmisen ja muiden suurten ihmisapinoiden välillä on ollut olemassa.
xxxxx Ei välimuotoa, mutta yhteinen kantamoto ihmisen ja muiden suurten ihmisapinoiden välillä on ollut olemassa xxxxx
Kyseinen kantamuoto on vain mielikuvitusta. Tästä syystä sen fossiilia ei ole vieläkään löytynyt, vaikka sitä on etsitty jo noin 150 vuotta.
Mistä sinä tiedät, ettei sitä ole jo löydetty?
uotfiyrtrs
Tiedäthän sinä ja muutkin, että Jaakob tietää kaiken. Jaakobille raamattu-
niminen satukirja on ainoa totuuden lähde ja jos tosiasiat sanovat muuta,
niin tosiasiasiat ovat väärässä.
Raamattu ei mainitse Newtonin painovoimateoriaa, suhteellisuusteorioita eikä hiukkasfysiikan standardimallia. Ne eivät siis oikeasti voi olla totta tai edes olemassa.
On löydetty montakin esimerkiksi Sahelanthropus tchadensis oli simpanssimainen, mutta käveli kahdella jalalla. Ardipithecus ramidus on hyvin lähellä simpanssin ja ihmisen yhteistä esi-isää, vaikka nyt sitä pidetään enemmän ihmisen esi-isänä.
Antaa se sentään selityksen maapallon muodolle:
Eli maa on sellainen lodju muutamien tolppien ja seipäiden varassa, mja sitä lodjua muu maailmankaikkeus kiertää. Uskon tuohon!