Onko dikloorimetaanin käyttö liimaamaan pleksia kuinkakin yleistä? Mihin muuhun sitä voi käyttää?
Onko DCM:ää olemassa?
14
1587
Vastaukset
- soitanko polii..
Tuli vaan mieleeni kysellä, kun paikallinen apteekkari suhtautui ostoaikeisiini vähintäänkin kummallisesti..
- 14+12
Kerran oon uuttanu eugenolia vedestä sillä, eli ainakin liuotinkäytössä on toimiva
- 10+4
Meillä käytetään dikloorimetaania hartsijämien poistoon sähkömoottoreista ja muuntajista ennen uudelleenkäämintää.
Melkoinen myrkky. Yksi neropatti laski kerran altaaseen kuuman levypakan. Sen jälkeen pidettiin loppupäivä vapaata, kun ei hallissa voinut oleskella minuuttia pitempään. Meni pää todella sekaisin. - Täh ?
Miksi ihmeessä Dikloorimetaania liimaamiseen, kun kerran erittäin tehokkaita liimojakin on keksitty ? Dikloorimetaani ei kovin kummoisia liimaominaisuuksia pleksille tee, harmaannuttaa korkeintaan ja haihtuu pois. Mihin muuhun voi käyttää ? Se on hyvää vauhtia häviämässä teollisuuskäytöstä ja sitä koitetaan vimmatusti korvata vähemmän myrkyllisillä liuottimilla.
- valona maailmaan
Pitäs saada kestävä sauma - ja vieläpä näkymätön, mitään tursuamisia ei voi sallia. Eli kahden 90-asteen kulmassa olevan pleksin väliin laittaa pensselillä tuota sillätavalla, että se "imeytyy" siihen väliin. Tarkoitus olisi tehdä vähän näyttävämpi valaisin, eli noilla ohjattas valoa: taivutettua pleksia, valokuituja kiinni, jne..
- Ei imeydy
valona maailmaan kirjoitti:
Pitäs saada kestävä sauma - ja vieläpä näkymätön, mitään tursuamisia ei voi sallia. Eli kahden 90-asteen kulmassa olevan pleksin väliin laittaa pensselillä tuota sillätavalla, että se "imeytyy" siihen väliin. Tarkoitus olisi tehdä vähän näyttävämpi valaisin, eli noilla ohjattas valoa: taivutettua pleksia, valokuituja kiinni, jne..
Haihtuu tehokkaasti jo huoneenlämmössä. Suosittelen yhä edelleen liimaa, toisekseen Dikloorimetaani on karsinogeeninen ja mutageeninen yhdiste.
- UV-LiimallaEhkä
valona maailmaan kirjoitti:
Pitäs saada kestävä sauma - ja vieläpä näkymätön, mitään tursuamisia ei voi sallia. Eli kahden 90-asteen kulmassa olevan pleksin väliin laittaa pensselillä tuota sillätavalla, että se "imeytyy" siihen väliin. Tarkoitus olisi tehdä vähän näyttävämpi valaisin, eli noilla ohjattas valoa: taivutettua pleksia, valokuituja kiinni, jne..
"Pitäs saada kestävä sauma - ja vieläpä näkymätön, mitään tursuamisia ei voi sallia."
Eiköhän tuollaisen liimauksen voisi tehdä UV kovettuvilla liimoilla. Pystyisi rauhassa asettelemaan kappaleet kohdalleen (ja varmistumaan siitä tursuamattomuudesta). Ja sitten kun kaikki näyttää hyvältä niin UV lamppu vain vähäksi aikaa päälle. - Anonyymi
Käsittäkseni DCM on juurikin se suositeltu ja paras aine polykarbonaatin hitsaamiseen. Aiheesta löytyy lukuisia artikkeleja, videoita ja muita ohjeita, että se on se millä homma kuuluu tehdä, jos haluaa kestävän sauman.
- neitigaybook
Taas wikipedia pennut ihmettelemässä DKM tapaisia tavaroita.
Tuo on kivaa tavaraa säiliöautosta pumpatessakin, kun joutuu auton koneen imuun niin höyryää mukavasti.
Feispookin korvakorupellethän tunnetusti tietää kaikesta kaiken hakattuaan hanskaan wikipediaa lukiessaan.
Voi voi lapsukaiset.- Anonyymi
Onko sinulla paha olla?
Mistähän aloittaja on saanut käsityksen liuottimen käytöstä liima-aineena? Kuumaliimoja lukuunottamatta liimoissa on yleensä jokin liotin, jossa merkityksessä dikloorimetaanikin teknisesti varmaan toimii useammanlaisellekin liima-aineelle. Vaan ilman sitä varsinaista liima-ainesta vaikuttaisi vähän samalta kuin pelkällä vedellä paperin liimaaminenkin. Polymeerit eivät kauheasti uiskentele sen liitoskohdan yli, jolloin siinä on liuottimen haihduttua selkeästi heikompi kohta. Ja yleensähän liuotin samentaa muovikalvon pintaa, että tulisiko siitä saumasta edes siistimpi kuin kirkkaalla liimalla?
Vaan jos onnistut liimauksessasi, niin kerro toki tällä palstalla. Kemiahan on kokeellista tiedettä.- liimaaaa
onko viisaammilla tietoa saako dcm:ää vielä ostettua jostakin. ja vielä yksityshenkilönä. vai onko eeuu kieltänyt aineen kokonaan.
tulisi muovin liimaamiseen. sillä tosiaankin voi liimata muoveja. sama aine ainakin oli joskus varsinaisten muoviliimojen ohenneliuotin. - Anonyymi
Ei se varsinaiseti liima ole. Se pehmittää muovin niin että osat hitsautuvat puristettaessa kiinni toisiinsa. Kahdensadan litran tynnyreissä tuota meille ostetaan.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18527820/suomen-lakienvastaista-dca-sopimusta-mainostetaan-ek-ylessa#comment-129847051
Dcm-sopimuksen nimellä kulkeva, Suomen loppujenkin itsenäisyyden ja kansanvallan, kansalaisten itsemääräämisoikeuksien, myyminen diktatuuri AutokratiaUsalle, sen ökyrikkaille isoimmille talous-pörssirikollisille, on käsittelyssä perustuslakivaliokunta-nimisessä, äärioikeiston järjestäytyneen pörssirikollisuuden, edistämiskoalitiossa.
Havahtukaa Suomea ollaan lopullisesti tuhoamassa, itsenäisyyden rippeet varastetaan laittomuuksilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1495629Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1543680"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1273394Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m383235Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492786Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.542330- 242270
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2352235Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk941852Ehkä mä ymmärrän sua nyt
Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä51332