Jauhelihaperunasoselaatikko?

-paistanko turhaan-

Miesihmisenä ihmettelen että miksi jauhelihaperunasoselaatikko paistetaan uunissa. Perunamuusi ja jauhelihahan ovat jo kypsiä. Miksei vaan sekoiteta ja mätetä suuhun.
Laatikko on hyvää ja olen sen aina paistanut mutta mitä sille uunissa vielä tapahtuu, vai tapahtuuko mitään oleellista.
Mummoni tosin sanoi että joka keitetyn paistaa se makian maistaa. Tarkoitti tällä paistettuja perunoita ja muita tähteitä joita pannulla paisterttiin.

5

787

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • einiinturhaa

      Uunissa maut kehittyvät edelleen ja levittyvät toisiinsa, muussin liika kosteus haihtuu jättäen jälkeensä kuohkeuden ja laatikon pinnasta tulee rapsakka. Tosin saman saa aikaan paistaen pannulla muussin ja jauhelihan sekoitusta.

      Jauhelihasta tekisin kastikkeen eli pannulle 100 grammaa voita ja saman verran vehnäjauhoja. Kuumennetaan niin, että voi sulaa ja sekoitetaan yhtenäiseksi massaksi. Jatketaan kuumentamista koko ajan sekoittaen kunnes massa on saanut kauniin tumman ruskean sävyn. Lisätään tarvittava määrä vettä joukkoon ja sekoitetaan. Kun kastikkeen koostumus on sopiva, maustetaan suolalla ja pippurilla ja lisätään paistettu jauheliha joukkoon. Keitetään miedolla lämmöllä viitisen minuuttia, kauhotaan muussin päälle ja nautitaan etikkaisten kera.

      Toki voi myös syödä suoraan jauhelihan ja muussin sekoituksen, mutta siitä sörsselistä puuttuu silti se jokin vaikka hyväähän sekin on.

    • mies myöskin

      Ihmettelen tuota aloittajan sanomaa "mieshenkilönä" mitenkä tuossa sukupuoli vaikuttaa asiassa ? olettaako hän, että miehet eivät laita ruokaa, ja näin ovat enempi tietämättömiä ? Vai miksi se sukupuoli piti esiin tuoda ?
      Nykyään miehet laittavat ruokaa siinä missä naisetkin. Kokit ovat valtaosin miehiä, joten mieshenkilön nyt enenkaikkea kuuluisi tuollaiset tietää.

    • Mona-Miriaana

      Jauhelihasoselaatikko, mutta etkö sitten sekoita kanamunaa sinne laisinkaan?

      Täällä pruukataan laittaa, myöskin munat, suola sekaan ja sitten uuniin:)

    • yksinkertaista

      No kun laatikkoruuat ovat uuniruokia.

    • eggiillätaiilman

      Munaa jauhelihaperunasose-laatikkoon - no ei varmana niin. Munamaitoseos sopii kyllä peruna- ja muihinkin laatikkoruokiin, mutta perunamuussiin ei sitten todellakaan.

      Perunapiirakkaa tehdessä tosin olen sekoittanut yhden kananmunan muussin sekaan saaden näin kiinteämmän täytteen piirakan kypsyttyä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1338
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      160
      1270
    3. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      58
      1222
    4. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1135
    5. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      104
      1101
    6. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      58
      907
    7. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      56
      883
    8. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      81
      832
    9. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      51
      817
    10. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      795
    Aihe