Maailman menot!

säätiö_ohjaa_maailma

Olen viime aikoina miettinyt maailman menoa meidän ihmisten ja käyttäymistieteiden näkökulmasta. Sitten olen ajatellut asioita sosiaalisten yhteisöjen ja sosiaalisten suhteiden kannalta. Tähän kaikkeen sitten sotketaan vielä vapaamuurarit, scientologit ja maailmanlopun odottajat eri uskonlahkoineen. Niin... Pääni on ollut aikamoisessa myllerryksessä ja sekasorrossa.

Tästä päivästä, 1.10, on kohistu aina. Nykyihmiset muistavat ehkä sen, että Kennedy ammuttiin. Osa rinnastaa sen siihen, että tänään amerikan hajoaminen alkoi, kun liittovaltion budjetti jäi vahvistamatta. Niin, kaikkea kanssa. Lähetään kahville. Kyllä muurarit ohjaavat maailman saatanan syliin, halusimme tai emme. Oikeastaan, mitä merkitystä tällä kaikella on, jos kerran kristitytkään eivät ole yhtä mieltä siitä, että onko raamattu jumalan sanaa koko ihmiskunnalle, vai vain kalevalaan rinnastettava yhdelle kansalle tehty kansansatu. Hyvä isämme, miten meille oikein käy, jos elämää suuremmatkin asiat romuutetaan ennen maailmanloppua.

0

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

        "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
        Maailman menoa
        399
        8666
      2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

        Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
        Maailman menoa
        168
        3021
      3. Kuka pistetty kylmäksi

        Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
        Kajaani
        16
        1413
      4. Oletko samaa mieltä

        Että on parempi olla erillään?
        Ikävä
        76
        1038
      5. Mietin että

        Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
        Ikävä
        68
        1017
      6. Postilaatikoista

        Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
        Kihniö
        27
        975
      7. Sylikkäin.

        Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
        Ikävä
        62
        940
      8. Nainen arvaa kuka

        En ikävä kyllä elä enää pitkään
        Ikävä
        55
        923
      9. Sano nyt kiertääkö

        Huhut meistä tai jostain muusta?
        Ikävä
        65
        880
      10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

        "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
        Maailman menoa
        73
        864
      Aihe