Älkää tuputtako ruokavaliota!

4+7

Ärsyttää, kun paleo/vhh/vegaani/lihaanit tulevat kertomaan minulle miten minun pitäisi elää tai mitä minun pitäisi syödä. Minun puolesta saatte syödä vaikka pieniä kiviä, mutta itse en jaksa enää kuunnella jatkuvaa tuputtamista.

Yhtä ärsyttävää kuin Jehovan todistajat!

8

161

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä neuvoja kysele

      Yritätkö provoilla jotain?Aloitus vaikuttaa provolta.Kuka on mukamas tuputtumassa
      sinulle ruokavaliotaan?Miksi edes kysyt neuvoja,kun näköjään kaiken käsität tuputtamiseksi,myös neuvot?

      Tuskin kukaan viitsii enää lopulta sinulle neuvoja antaakaan minkäälaisia,kun sinulla on tuollainen asenne.

      Joudat itse syödä niitä pieniä kiviä.

      Ne paleo/vhh/lihaanit ja jehovan todistajatkin on ihmisiä myös,kuten me muutkin,
      vaikkakin heillä on eri juttunsa.Sinuna en kyselisi heiltä mitään neuvoja,kun sinua
      noin ärsyttää.

      • 13+6

        Kuka tässä neuvoja kyselee? Minua vain ärsyttää vellova ruokavalioelitismi joka suunnasta. Kaikki saa syödä mitä haluaa, mukaan lukien minä itse.

        Viimeisin ärtymyksen aiheuttaja on paleoystäväni joka suuttui minulle siitä että syön linssejä. Ja myös oma äitini yrittää pakottaa minut syömään lihaa. Ja vegaaniystävät suuttuvat jos joskus minulla huvittaa syödä sinihomejuustoa.


      • Syö kuten tykkäät
        13+6 kirjoitti:

        Kuka tässä neuvoja kyselee? Minua vain ärsyttää vellova ruokavalioelitismi joka suunnasta. Kaikki saa syödä mitä haluaa, mukaan lukien minä itse.

        Viimeisin ärtymyksen aiheuttaja on paleoystäväni joka suuttui minulle siitä että syön linssejä. Ja myös oma äitini yrittää pakottaa minut syömään lihaa. Ja vegaaniystävät suuttuvat jos joskus minulla huvittaa syödä sinihomejuustoa.

        Etkös ole neuvoja kysellyt?Tietenkin jokainen saa syödä mitä haluaa.Omituisia sinun
        ystäväsi,kun suuttuvat ja äitisi kun yrittää pakottaa.Kyllä sinä saat syödä mitä haluat,mikä sopivalta ja hyvältä tuntuu.


    • Panhandle

      Ruuasta on tullut identiteetin osa, ja silloin siihen suhtaudutaan kiihkeämmin kuin tavanomaiseen energiantarpeen tyydyttämiseen. Miten syöt kertoo paitsi makumieltymyksistäsi, myös arvo- ja aatemaailmastasi.

      Käännynnäisillä - missä tahansa asiassa - on taipumus olla ehdottomia, niin kuin olemme ruokavaliokeskustelusta huomanneet. "Jos et ole meidän kanssamme, olet meitä vastaan" -ajattelutapa on ruokaherätyksen saaneilla aika yleinen. Ruokavalion arvosteleminen koetaan henkilökohtaiseksi, ikään kuin kritisoimalla jonkun tapaa syödä kyseenalaistaisi koko hänen persoonansa.

      http://www.aviisi.fi/artikkeli/?num=01/2012&id=e118b3c

      Elitismistä nimenomaan on kysymys. Silloin, kun Suomessakaan ei ollut kaikilla tarpeeksi syötävää, ei kyselty, oletko karppaaja, paleo vai vegaani. Sitä syötiin, mitä saatiin, koska muuten oltaisiin oltu nälässä. Nyt meillä on varaa nirsoilla niin tässä kuin monessa muussakin asiassa.

    • 15+2

      Pakkohan se on tuputtaa kun ihmiset tunkevat itseensä kaikenlaista sontaa, viljaa yms. pasketta.

      • Jokaisen oma asia

        Ei ketään ole mikään pakko tuputtaa,kyllä jokainen tietää itse mitä ja miten syö vai onko syömättä.Viljan syönti ei ole sontaa ja kasvissyönnin/veganismin ymmärtää,mutta ei karppausta.


    • 17+1

      Sinäkö et sano mitään kun kaveri kaivaa perseestä paskaa suuhunsa?

    • Miksi pitäisi sanoa?

      Miksi pitäisi sanoa yhtään mitään?Mua ei kuule kiinnosta kenenkään syömiset,eikä
      paskan kaivamiset,koska on tärkeämpiäkin asioita.Sekin on jokaisen oma asia,jos
      tykkää kaivella paskaa ja syödä sitä,jos kerran tuntuu siltä.

      Outo ja sairas kysymys sulta,taidat itse olla niin ettet sano mitään kun kaveri kaivaa perseestä paskaa suuhunsa vai kuinka?

      Me muut ollaan normaaleja ja tervejärkisiä ja syömme ruokaa,emmekä kaivele
      persettä ja syö paskaa.Sulta voi odottaa kysymyksesi perusteella,ihan mitä tahansa,joten olet todella vinksahtanut ja hölmö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      252
      2947
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe