Miten espanjaksi sanotaan baarissa "minun täytyy käydä kusella/wc:ssä"? Oisin sanonut että "tengo que ir al baño" mutta kaverini mukaan vaikka tämä on oikein niin sitä ei käytetä käytännön puhekielessä.
Miten espanjaksi sanotaan?
PaavoKuuppa
18158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
"Jugadores del Barcelona son pajeros"
(Yo) necesito ir al baño.
Entä: Tengo que tirar el aqua?
Miten värikkäästi lähdet äidinkielessäsi elaboroimaan? Ryhdytkö runolliseksi tai korostetun rennoksi? Missä vaiheessa alkaa kuulostaa kornilta?
Miksi se banjo ei kelpaa?
- Normaalissa elämässä varmaan tuo servicios on aika käyttökelpoinen. Ir al servicio.
(En muuten ymmärrä, mikset kerro mikä maa tai alue on kyseessä.)
Huomaa kysymyksen ronski sana "kusi". Ir al servicio/ baño on aika asiallista kieltä. Kannattaisi harkita verbejä mear, orinar, tai ehkä kilttiä hacer pipí.
Missä baarissa sinulla on tarvetta käyttää noin rumaa kieltä? Onko tuo / vahingossa näppäilty? Suomessahan kusella ei käydä aina wc:ssä.
Tämä palsta on Kielet ja käännökset , ei Höveliäisyydet ja käytöstavat.
"Kusella" ei ole rumaa kieltä. Se on normaalikieltä. Ronski ei millään tavalla.
Muistui tässä mieleen tapaus 90-luvulta, kun yksi nainen pöytäseurueesta sanoi, että hänen pitää käydä soittamassa äidille (se oli juuri ennen kännykkäbuumin räjähdystä). Olin jo kaivamassa kännykkää taskusta "soita tuolla", kun hän häipyi ja minä tajusin pitkällä viiveellä, että tarkoitti vessassakäyntiä. Eipä sillä, ei ollut ainoa kerta, kun kyseisen ihmisen viljelemät eufemismit aiheuttivat minulle ymmärrysongelman.
Hyvä, ettet antanut puhelintasi. Se olisi tuon "tingalingin" jälkeen voinut olla käyttökelvottomassa tai ainakin iljettävässä kunnossa.
"Suezista etelään" kirjoitti 5.10.2013 11:12:
"Tämä palsta on Kielet ja käännökset , ei Höveliäisyydet ja käytöstavat. "
Kielenkäyttö liittyy ensisijaisesti juuri höveliäisyyteen ja käytöstapoihin. Vai miten luulit esiintyväsi hövelinä tai kokovartalomulkkuna ilman kielenkäyttöä?
Ehkä Suomessa, mutta ei espanjankielisissä maissa.
Jos vaikka olisi kääntämässä Tuntematonta sotilasta tai Juhannustansseja, niin ryhtysitkö siis sievistelemään ja oikomaan kirjojen ajoittain alatyylistä kieltä?
Jos aihe askarruttaa, voi ryhtyä pänttäämään ja pyrkiä yliopistolle lukemaan ainetta, josta saa evästä pulmaasi.
Opettajat on koulutettu antamaan asiallisia vastauksia. Niin kaikki hyötyvät.
Annetaan Dick Jesuksen vastata kysymykseen, ja asiallisesti, jos hän haluaa.
PaavoKuuppaa vaivaa suomalainen TMI-vaiva, Too Much Information. Ei ketaan kiinnosta mita aiot siella vessassa tehda enka mina ainakaan halua paahani pyorimaan mitaan kuvaa aukinaisesta sepaluksestasi kun mahdollisesti on viela ruokaakin edessa.
Excuse me, I'll be right back riittaa ainakin minulle.
Hatunnosto jenkeille. Käyttävät ilmausta tottuneesti ja myös itseironiaan.
Suomalaisilla on opittavaa, mutta mistä saisimme supisuomalaisen version tälle TMI:lle?
"Turhan mojovat infot" ei kelpaa.
Voisi olla kehittävää, jos käsite jalkautuisi Suomeen.
Äläpä kerro enempää.
Se olisi ÄKE.
Pitäisi saada TMI.
Turha Mulle Ilmoitella.