Mitä voidaan sopia paikallisesti?

a567345

Voidaanko paikallisesti sopia työehtosopimuksen tai lain vastaisesti? Esim. ruokatauon pituus on määritetty työaikalaissa tunnin mittaiseksi, jonka voi paikallisesti sopia lyhyemmäksikin, kuitenkin vähintään puoleksi tunniksi.

Paikallinen työntekijäliiton edustaja ohjeistaa, että tauon pituuden voi sopia paikallisesti miksi haluaa, vaikkapa 10 minuuttiseksi. Ymmärränkö nyt oikein, että erehtymätön liiton toimitsija on sittenkin erehtyväinen ihminen?

3

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaihda alaa

      Oman kokemuksen mukaan "tyttöjen kesken saunailloissa voidaan sopia mitä vaan" - näin siis ainakin on ollut useammassakin entisessä työpaikassa. Ei siinä mitään, mutta koska olen mies, niin mulle ei luonnollisestikaan ole tullut kutsua näihin "tyttöjen saunailtoihin".... ja koska kyseisillä paikoilla enemmistö on naisia, niin tokihan siinä voidaan enemmistönä päättää ihan mitä tahansa päätöntä!

    • RAmirents

      Ainakin joissain liitoissa tuo on tosiaankin mahdollista sopia paikallisesti. Työaikalaissa oli jokin "erikoistapaukset" -pykälä tai vastaava, jossa kerrotaan pykälät, joiden aiheet on sovittavissa.

      Sopiminen on sitten toinen asia. Jos jompi kumpi osapuoli haluaa heittäytyä hankalaksi ja ei suostu sopimukseen niin ruokis on sitten tunnin mittainen...

    • ay aktiivi luott.mie

      Paikallisesti voi sopia, mutta ei KOSKAAN TYÖNTEKIJÄN NÄKÖKULMASTA HUONOMMIN kuin TES:issä. Eli paremmin voi sopia paikallisesti.

      TES on siksi juuri se ns. MINIMITURVA.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      75
      1200
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1117
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe