Voidaanko paikallisesti sopia työehtosopimuksen tai lain vastaisesti? Esim. ruokatauon pituus on määritetty työaikalaissa tunnin mittaiseksi, jonka voi paikallisesti sopia lyhyemmäksikin, kuitenkin vähintään puoleksi tunniksi.
Paikallinen työntekijäliiton edustaja ohjeistaa, että tauon pituuden voi sopia paikallisesti miksi haluaa, vaikkapa 10 minuuttiseksi. Ymmärränkö nyt oikein, että erehtymätön liiton toimitsija on sittenkin erehtyväinen ihminen?
Mitä voidaan sopia paikallisesti?
3
313
Vastaukset 3
- Vaihda alaa
Oman kokemuksen mukaan "tyttöjen kesken saunailloissa voidaan sopia mitä vaan" - näin siis ainakin on ollut useammassakin entisessä työpaikassa. Ei siinä mitään, mutta koska olen mies, niin mulle ei luonnollisestikaan ole tullut kutsua näihin "tyttöjen saunailtoihin".... ja koska kyseisillä paikoilla enemmistö on naisia, niin tokihan siinä voidaan enemmistönä päättää ihan mitä tahansa päätöntä!
- RAmirents
Ainakin joissain liitoissa tuo on tosiaankin mahdollista sopia paikallisesti. Työaikalaissa oli jokin "erikoistapaukset" -pykälä tai vastaava, jossa kerrotaan pykälät, joiden aiheet on sovittavissa.
Sopiminen on sitten toinen asia. Jos jompi kumpi osapuoli haluaa heittäytyä hankalaksi ja ei suostu sopimukseen niin ruokis on sitten tunnin mittainen... - ay aktiivi luott.mie
Paikallisesti voi sopia, mutta ei KOSKAAN TYÖNTEKIJÄN NÄKÖKULMASTA HUONOMMIN kuin TES:issä. Eli paremmin voi sopia paikallisesti.
TES on siksi juuri se ns. MINIMITURVA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l260821- 67655
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni38623Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34548- 30434
En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45427- 46420
- 38416
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona27406- 37387