Jääkausi ja fossiilit

ihmettelen vaan

Yleensähän kerrotaan, että Suomesta ei juurikaan löydy fossiileja, koska jääkausi/-kaudet on tuhonneet ne.

Tässä nyt kuitenkin ihmettelen, että miten sitten fossiileja on löydetty esimerkiksi alaskasta, huippuvuorilta, siperiasta ja monesta muusta maankolkasta, jotka olivat ihan yhtä lailla monen kilometrin paksuisen jään peitossa kuin suomikin ja samaan tapaan niissäkin jää paikallaan ollessaan ja lopulta vetäytyessään vaikutti maanpintaan.

Eli siis miten on mahdollista, että fossiilit ovat tuhoutuneet niin perusteellisesti vain ja ainoastaan Suomesta, mutta eivät ilmeisesti mistään muualta

3

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä selittänee parhaiten jutun juonen juuri Suomessa (ja Ukrainassa):

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_kallioperä

      Suomen kallioperän muodostuessa ei fossiilijäänteitä jättävää elämää vielä juuri ollut ja kaikki kallioperää nuoremmat sedimentit ovat jääkaudet vieneet mennessään, aivan viimeaikaisia lukuun ottamatta.

    • Jäätä sattoi olla paljonkin, mutta jos jää ei paljoa liiku, kulutus on olematonta. kuten on jäätiköitymiskeskuksissa
      Huippuvuoret lienee ollut jäätiköitymiskeskus. Jäätiköitymien alkaa korkealta, koska siellä on kylmempää ja vähitellen valui laaksoihin ja lopultaan kokonalue on paksun jään peitossa, jää klöntin keskelle muodostuu suhteellisen vakaa korkeapaine kuten Grönlannissa nykyisin. Korkeapaine ei ole kovin satavaa, siksi jää alueen reunoille sataa enemmän ja jää kasvaa laidoiltaan ja siellä jään liikekin on kovempaa.
      Jääkauden lopussa korkeapaine alue heikkenee jäänalueen pienetessä ja sulaessa, mutta sade, joka osaltaan tullee talvisin lumena, kiihdyttää hetkiseksi entisten keskiosien virtausta. Sää on ollut lämpimämpää kuin nykyisin.

      Ei jään sulamis vauhti päätä huimannut. Lappeenrannasta reunan sulaminen perämerelle kesti noin 800 vuotta. Matkaa noin 600km joten reuna suli noin reilun kilometrin vuodessa. väliin oli pari isompaa taukoa ja jään virratessa edelleen ja sulaminen kulutti jäätä samaan tahtiin joten jään reuna ei paljoa liikkunut. Virtaus kuljetti koko ajan lisää tavaraa salpauselälle. Jään ei tarvi puskea tavaraa edessään kuin pillari, kunhan kuljettaa vaan lisää kamaa samalle seudulle.

      Tuosta vetäytymisestä,, jää ei pakita ikinä.. reuna perääntyy näennäisesti kun jäätä sulaa enemmän kuin uutta virtaa paikalle. Sulavan jään reuna on epämääräinen koska se on paljon likaisempaa kuin likaisin lumi keväällä kaupungin lumikasassa. Kaikki se maa-aines jota jäi jäljelle on siinä jäässä, joten se on tosi paskasta ja jäätä on siellä metrien maakerrosten alla sulamassa vuosikausia. Jää on ollut vielä vedessä. jote maa-ainekset on ollut melkoista lillinkiä.

    • palaeo

      Ihmettelyysi ei taida auttaa kuin aloittaa kova lukeminen rajaten vaikka pohjoisen pallonpuoliskon kvartäärikauden historiaan ja riittää viimeisen mijoonan vuoden ajalta. Erikseen sitten voit perehtyä Fennoskandian geohistoriaan samalta ajalta. Täältä tietoa on enemmän oikeastaan lähinnä Eem-Weichsel-nykyaika jaksolta eli vain alle 130000 v ajalta . Kyllä sieltä sitten alkaa sinulle löytymään vastauksia myös ihmettelyillesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      123
      1853
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1640
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1215
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      49
      1098
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      978
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      876
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      797
    Aihe