Muisteluja koulunliikuntatunneilta.

Miten kävi kun joukkuita valittiin eri joukkuelajeihin: pesis, jalkapallo
Valittiinko sinut ensimmäisten vai viimeisten joukossa vai?
Miltäs se tuntui?
9104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Viimeisten joukossa. Olin surkea pesiksessä, johtuen ehkä vasenkätisyydestäni (ainakin sillä niin sen olen aina selittänyt x)) Jalkapallossa olin vähän parempi, mutta en mikään joukkuepeli-pelaaja ole ollut koskaan. Esim. lentopallossa olin jotenkin liian hentoinen ja heiveröinen, muut tytöt jyräsi mut :D Enkä muutenkaan ole ollut koskaan urheilullinen. En ole koskaan välittänyt mistään kuntoilusta enkä kilpailusta. Ainoa missä pärjäsin liikunnassa oli notkeus-testit ja lyhyen matkan juoksut sekä pikaluistelu.

Nykyään liikun ihan siksi, että saan happea, voin olla hetken itsekseen ja koska liikkumisesta tulee hyvä olo.

Äänestä
  • Tähän piti vastata myös, miltä se tuntui..

    Ei se tuntunut erityisen pahalta, enkä ottanut sitä henkilökohtaisesti. Liikunta ja käsityöt oli mun todistuksen murheenkyyrit, yleensä seiskat. Ei siihen joukkueeseen valitsemiseen liittynyt mitään kiusaamista tai syrjintää, mä en ollut vaan liikunnallista tyyppiä, edes ulkoiselta hapitukseltani mustissani ja piikkitukassani.. Koulukiusaamista oli silloin yläasteella, muttei liikuntatunnilla, koska kaksi-kolme pääkiusaajaa oli poikia.

    Äänestä

Valittiin ensimmäisten joukossa. Olin suht hyvä urheilussa, pesäpallossa löin helpolla kunnareita, koripallossa pituudesta oli hyötyä jne. Nykyään ei taitaisi enää osua edes palloon... Surkea olin luistelussa, sitä en koskaan oppinut eikä oikein ollut intoakaan opetella.

Koululiikunnasta ei jäänyt mitään pahoja fiiliksiä, liikunta oli mukavaa vaihtelua ainaisen penkissä istumisen sijaan. Urheilua saisi olla koulussa enemmänkin, mutta sen tulis perustua enemmän vapaavalinnaisuuteen, jotta oppilas voisi itse vaikuttaa enemmän liikuntatuntien sisältöön.

Äänestä
  • tulee luonnollisesti enemmän kakkaa kuin lyhkäisiltä.

    Äänestä

Viimeisten joukossa. Olen tasapuolisen lahjaton kaikissa lajeissa.

Äänestä

Koripalloa en osannut, jalkapalloa en osannut, pesäpalloon en osunut (vasta 4:ll'ä luokalla osuin lentäen melkein takalaittomaksi, lentopalloa en osannut.
Viidennellä luokalla päättivät hyvät pelaajat vastaan huonot pelaajat pesiksesä, pääsin huonojen puolelle ja voitettiin hyvät pelaajat... tai siis koulukiusaajat.
Jup, viimeisten joukossa, ei haitannut, kun en mitään ymmärtänyt.

Äänestä

Yleensä aika ensimmäisten joukossa olin. Kerran tai kaksi valittiin ihan vikana johonkin porukkaan. No kai se tuntui kivalle, että olivat huomanneet mun pärjäävän urheilulajeissa kivasti.

Äänestä

Lentopalloon ensimmäisten joukossa, samoin pesäpalloon. - Sen sijaan jalkapalloon ja koripalloon viimeisten joukossa. - Tai tarkkaan ottaen toiseksi viimeisenä. - En katsonut valinnan johtuvan pelkästään suosiosta vaan enemmänkin pelitaidoistani tai kunnon puutteesta. - En ollut peruskouluaikoinani ison oppilasjoukon suosiossa ja sitä vielä vähensi se, että olin opettajien suosiossa.

Äänestä

Aina valittiin viimeisenä. Se on karman laki joka pätee tässäkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


liikunnanmaikka kirjoitti:

Miten kävi kun joukkuita valittiin eri joukkuelajeihin: pesis, jalkapallo
Valittiinko sinut ensimmäisten vai viimeisten joukossa vai?
Miltäs se tuntui?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu