Valkokaali

Tuore kaali

Tykkäisin syödä tavallista valkokaali-salaattia vaikka jokä päivä, mutta minulle on käynyt niin kuin monelle muullekkin vanhemmalle ihmiselle. Olen joutunut ottamaan hammasprotessin, enkä siksi oikein voi jatkaa kaalin syöntiä. En haluaisi alkaa keittämään sitä.
Siis, onko jotain konetta, tai laitetta, jolla murskata raaka valkokaali vähän pehmeämmäksi?

3

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gabbage

      Jos käsissä on vielä voimaa pitää valkokaalinpalasta kiinni, niin ihan tavallinen raastinrauta ja sen karkeampi pinta riittää hyvin. Jos taas on heikompi tartunta tai haluaa tehdä asian itselleen helpommaksi, niin sitten mikä tahansa yleiskone, johon saa raastinterän. Kodinkoneliikkeiden myyjät neuvovat lisää oikean laitteen valinnassa.

    • gabbage

      Jos käsissä on vielä voimaa pitää valkokaalinpalasta kiinni, niin ihan tavallinen raastinrauta ja sen karkeampi pinta riittää hyvin. Jos taas on heikompi tartunta tai haluaa tehdä asian itselleen helpommaksi, niin sitten mikä tahansa yleiskone, johon saa raastinterän. Kodinkoneliikkeiden myyjät neuvovat lisää oikean laitteen valinnassa.

    • kaalipää.

      Juustohöylällä höyläämällä saa aika hyvänkokoista kaaliraastetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      193
      11626
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5499
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2797
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2415
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1881
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1865
    7. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      14
      1839
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1764
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1516
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1498
    Aihe