Pitäisi onnistua kannettavan ja puhelimen lataaminen. Tiedän, että on ainakin joitain liike-energialla toimivia latureita. Saako niillä akun täyteen?
Onnistuisiko pienen kopin lämmityskin asunnottomana?
Miten tuottaa sähkö ilmaiseksi?
8
266
Vastaukset
Semmoisen kuntopyörän näköisen poljettavan generaattorin hinnalla maksaisi aika monta sähkölaskua. Polkeakin saisi melko ahkerasti jos kannettavan tietokoneen aikoisi pitää ladattuna.
Kun on niitä heiluteltavia taskulamppuja niin eiköhän joku voisi keksiä heiluteltavan kännykän.
- Kappas pakanaa!
Vemputtelu hyötykäyttöön energiahanskalla, ranneliike sähöksi!
- 17+20
Työnnä aurinkokennoilla päällystettyä kärryä jonka pyöriin asennat mahdullisimman monta dynamoa. Näistä saat virtaa.
- kexijäkö
Vikavirtasuojalla ja suurtehoinvertterillä salamasta tai hankaussähkökipinästä
jos edellinen ei toimi. - -_-
Minulla on sellainen kirjan kokoinen aurinkokenno, joka on alunperin pyörittänyt pihalle tarkoitetun pikku suihkulähteen vesipumppua. Sillä lataa vanhanmallisen Nokialaisen, jossa on NiMh-akku. Uusien puhelimien litium akku on sille vähän liian tarkka latausvirrasta:-)
Kannettavalle näitä pitäisi kytkeä sarjaan muutama, jotta saisi jännitettä tarpeeksi. - Jaska Jakobson
Intiassa on kehitetty tietokone nimeltään Simputer. Se toimii käsikammella. Tai ainakin on olemassa kädellä kammettavia tietokoneita, mutta tästä Simputerista luin aikaa sitten 1990-luvulla. Korjatkaa, jos on korjattavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745359Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371639
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510