graavisiian säilyvyys vaihteli?

kalatt876

Laitan usein näin syksyllä graavisiikaa. Yleensä maku on parhaimmillaan seuraavana päivänä ja alkaa pikkuhiljaa huonontua, neljän päivän päästä on usein aika härski maku jo. OUTOUS: kerran säilyi ainakin viikon lähes uuden veroisena? Minä sekä vaimo ihmettelimme asiaa, koska muutos oli niin suuri. En vain muista miten silloin käsittelin graavatun kalan, mikä taika siinä oli? Olen yrittänyt samaa pesemällä kalat ennen filerointia ja käyttämällä koko ajan mahdollisimman hyvää hygieniaa, mutta ei vaan onnistu. Olisinko laittanut reilusti myös sokeria tai sitruunaa. Pitää vaan kokeilla jos kukaan ei osaa kertoa syytä säilyvyydelle.

3

6696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalatt867

      Nyt voin itse varmuudella sanoa, vapaasti tiedoksenne, että se on sokeri. Viikko sitten laitoin taas graaviksi kolme 700 g siikaa. Jokaiseen fileeseen pari teelusikallista hienoa merisuolaa ja yksi sokeria. Maku on hyvä, jopa parempi kuin ilman sokeria ja säilyvyys jo viikko, ilman mitään härskiyden tuntua! Jos asiaa ajattelee, niin onhan tuo ihan loogistakin, meren bakteerit on tottunu käsittelemään suolaista lihaa (meren suola siis), mutta sokeri on niille vierasta, eivätkä ne osaa sitä "ohittaa" tuhotakseen kalan.
      Saas nähdä millon tämä tupsahtaa näkyviin jonkun muun OMANA ideana

    • Siiax

      Ostitko kalan, vai oiko itse kalastettu? Jos ostokala, niin jospa tämä oli hyvin alkukäsitelty, verestetty, eikä kylmäketju ollut katkennut? Ei ollut kala ehtinyt maata kaupan tiskillä?

    • Anonyymi

      Juju on että pitää antaa suolautua yön yli....n.20h
      Minä söin tänään viisi päivää vanhaa eikä härskiydestä tietoakaan...oli samaa kuin aattona

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2122
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1775
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1260
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      935
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      698
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      696
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe