Uin kesän taas Helsingin uimastadionilla. Uin yleensä 4 km kroollia yhteen pötköön. 50 m:n altaassa pysyi aika helposti laskuissa uidusta matkasta.
Tänään piti taas uida 25 m:n hallissa ja laskut sekosivat heti kättelyssä.
Jos ui 200 m kroolia ja välissä 50 m rintaa, niin pysyy hyvin laskuissa. Haluaisin kuitenkin uida kroolia koko matkan. Onko jollain hyvää vinkkiä kuinka pysyisi laskuissa?
Tänään piti taas uida 25 m:n hallissa ja laskut sekosivat heti kättelyssä.
Jos ui 200 m kroolia ja välissä 50 m rintaa, niin pysyy hyvin laskuissa. Haluaisin kuitenkin uida kroolia koko matkan. Onko jollain hyvää vinkkiä kuinka pysyisi laskuissa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
laskea vain 50m...eli uit altaan päähän ja takaisin siitä tulee 1 50m...ainakin mulla on
toiminu vaikken oo ku 25m altaass ny uinu...
50 m:n altaassa kun ui päästä päähän, tulee mittariin 100 m. Noita satasia on helppo laskea kymmeneen, jolloin on kilsa koossa ja voi aloittaa taas alusta.
25 m:n altaassa tulee 50 m. Niitä kun laskee: 50, 100 150, 200, 250 m... Mulla on vaikeuksia muistaa oliko menossa 50 vain täysi 100 metriä, kun tulen takaisin päätyyn.
Olen itse tullut siihen tulokseen, että matkan laskeminen on turhaa. Laske mielummin allasvälejä, jolloin toiseen suuntaan mennessä on parillinen ja toiseen suuntaan pariton lukumäärä. Eli jos tavoitteesi on uida esim 3km, niin sinun pitää uida 120 altaanmittaa 25m altaassa. Minulla moinen laskutekniikka toimii matkalaskemista paremmin. Kannattaa kokeilla.
Itse en viitsi laskea matkaa ollenkaan,vaan katson hallin kellosta uitua aikaa.Voi miettiä muita asiota kun vain laskea altaanvälejä.Silloin tällöin kilometrin "testejä" niin näkee onko teniikka/kunto parantunut.
Eihän tuollaisia lukuja muista mitenkään. Luvut kun ovat tylsiä, eikä tylsiä asioita ole helppo muistaa.
Eräs muistitekniikka on, että liittää jokaiseen lukuun jonkin mielikuvan.
Esim.
1 = Suomi
2 = Norja
3 = Ranska
jne...
Ensimmäiselle altaanvälille lähtiessäsi ajattelet uivasi esim. Saimaassa, 2. altaanväli Norjan vuonoissa, 3. altaanväli Pariisin Seine-joessa... 10:n jälkeen palaat Suomeen.
Tämän systeemin kun vaivautuu opettelemaan (eli opettelee ulkoa tuon Suomi-Norja-Ranska-jne. litanian), ei enää sekoa laskuissa.
Kiitos kaikille vastauksista. Taisi vain olla tottumiskysymys siirtyä 25 m:n altaaseen. Tänään laskut sujuivat jo ongelmitta.
Joissain uimahalleissa on ratojen päädyissä aivan loistavia laskureita, nimittäin helmitauluja. Helmitaulut sopivat lapsille laskemisen opettelemiseen, mutta myös uintilaskureiksi. Samaan tauluun mahtuu monen uimarin laskut kukin omalle rivilleen. Siirrä yhtä helmeä, kun tulet altaan päätyyn. Lopuksi laske kokonaisuintisaldo helmien määrästä. Kannattaa ehdottaa hallille helmitaulujen hankkimista tai tehdä itse omatoimisesti lahjoitus.