Eli kertokaas joku pohje treeni minkä voi tehä pelkäl tangol, prässil ?
Kertokaas joku pohje treeni
btgt5hththth56575767
8592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sarjat toistonmäärineen:
50, 40, 30, 20, 10, 5, 5, 10, 20, 30, 40, 50
45 sec tauko sarjojen välillä.
kyllä ne pohkeet treenataan ihan samanlaisilla sarjoilla ja toistoilla kuin muutkin lihakset. Jos meinaa niihin kokoa saada niin isoo painoo ja lyhyttä sarjaa.
pohkeet kasvaa hölkätessä. salillakin toki niitä treenaan, mut esim 6km hölkän jälkeen ne on ihan erilain rasittuneet. jos tiedät pidempään juoksua/hölkkää harrastaneita niin kellään heistä ei ole riuku pohkeita. eli tee salilla pohjesarjat samanlain kuin muillekkin lihaksille teet sarjat ja lisäks hölkkää vaikka 2x/vko
Laitan tänne kun en jaksa avata uutta keskusteluu.
En saa tehtyä pohkeita. Kun kesken treenin alkaa aina niin kovin sattumaan jalkapohjista. Ei vedä suonta vaan siis sattuu, niin kovin että pakko jättää kesken. Mulla on lättäjalat, joten ehkä johtuu siitä. Salilla ei ole omaa laitetta pohkeille, joten miten saisin parhaiten tehtyä pohkeita jollain muulla tavalla kun tällä perinteisellä?
Ehkä kannattaa harjoittaa niitä lättiksiä ensin. Olet varmasti saanut treeniohjeet niille, joten tee niitä harjoituksia. Netistäkin löytyy varmasti. Yksi hyvä on kumisaappaiden kanssa metsässä kävely. Siis ihan ohutpohjaiset perus-Kontiot. Niiden pohjan läpi tuntee kivet ja juurakot, ja jalkapohjat (jalkaterät) saavat hyvää treeniä koko metsäretken ajan. Siinä rämpiessä vahvistuu koko kroppa, myös jalat ja pohkeet aivan erilailla kuin tasaisella kävellessä.
Hyppynarulla tuplanaruhyppyjä. Yhden jalan hyppyjä (konkkaamista). Perinteinen varvistelu.
Kyllä ne kintut noilla vahvistuu. Ja sitten kevyesti niitä pohjeliikkeitä, niin ettei satu.
Et kertonut, mitä tarkoitat "perinteisellä" pohjetreenillä, mutta toivottavasti tuossa tuli edes jotain uutta.
En itse asiassa ole saanut mitään ohjeita :D enkä ollut tietoinen asiasta ennen kuin 2 vuotta sitten työterveyslääkäri vaan ohimennen sano "sulla on muodostunut lättäjalat iän myötä, kannattaa hakea kunnon kengät."
Korjasin lättäjalkani kuntoon kävelemällä varpaisilla aina kun ei ollut yleisöä.
Tuota ennen tavallinen kävelykin alkoi pakottamaan jalkateriäni.
Nyrkkisääntö pohjesarjoihin on, että toistoja 2 x muut lihasryhmät.
Tuo "mettäihminen" on asiassa! Siihen voi yhdistää varvaskävelyn.
Mulla on kyllä sellaset raskaat lättäjalat että ei oikein edes varpailla kävely onnistu. Oli jaloilla kuorma eli ei pohja on surkean tasanen. Lääkärikin sano, että jumppa ei noille auta. Onneksi löysin hyvän jalkatukien tekijän, joka laittoi pohjalliset, niin että kävely ja oikeastaan juoksukin sujuu. Siitä vain lenkkarista sisäpohjallinen pois ja oman jalan mukaan tehty tilalle.