Sinikiven palstalla toivottiin keskustelua tästä aiheesta, minä ehdotan että se käydään täällä neutraalilla palstalla. On esitetty väite, jonka mukaan olisin valehdellut kirja-arvostelun oikaisussa. Hyvä paikka aloittaa keskustelu voisi olla osoittaa missä kohdassa tämä valhe on? Väitän, ettei sellaista sieltä löydy.
Ley-linjat Suomessa
13
3751
Vastaukset
- Mitäs nyt
Ley-linjat, joku palsta ja joku kirja-arvostelu? Jospa esittelisit aihetta ja itseäsi pikkuisen? Aika mieletöntä aloittaa keskustelu täällä muutoin, paitsi jos haluat vain pienen yleisön.
- wesa
Kirja: Muinaissuomalaisten kadonnut kuningaskunta
Arvostelu: http://www.sarks.fi/mt/pdf/2010_4.pdf
Oikaisu: http://www.sarks.fi/mt/pdf/2011_1.pdf
Toivoisin, että mahdollinen metakeskustelu käytäisiin toisessa ketjussa.
- zexizeppo
häh täh, onhan noi linjat britanniassa ihan hyväksytty tosi asia. Mixei täälläkin ??!?
- wesa
> onhan noi linjat britanniassa ihan hyväksytty tosi asia. Mixei täälläkin ??!?
Linjoja toki löytyy, mutta se ei tarkoita että ne olisivat muinaisia tai tarkoituksellisia. Kun pisteitä on tarpeeksi paljon, syntyy linjoja itsestään. Esim. Englannissa voit käytännössä valita minkä paikan tahansa ja se on ley-linjojen kautta aina yhteydessä Stonehengeen. Voit kokeilla asiaa täällä:
http://www.tomscott.com/ley/
- Osaston ylivahtim.
Oikea paikka käsitellä jukkiksen huuhaata olisi huuhaa- tai joku mielenterveysosasto, eikä mikään näistä "Tiede"- osion alaisista palstoista. Eikä noille hulluille leikkihistorioitsijoille kannattaisi oikeastaan suoda palstatilaa ja näkyvyyttä niilläkään palstoilla, joku yhtä hömelö voi vielä uskoa leikkihistoriansa ja ley- huuhaansa...
- wesa
> Oikea paikka käsitellä jukkiksen huuhaata olisi huuhaa[...]osasto
Se ei olisi ollut kovin neutraali paikka aloittaa.
- Mitäs nyt
Jotenkin absurdia. Ihan sama kuin joku kirjoittaisi täällä, että naapuri väitti, että olen valehdellut ja selvitetäänpä asia tässä keskustellen...!
Ulkopuolisia ei asia välttämättä paljon kiinnosta ja he eivät tule ymmärtämään keskustelustanne paljoakaan, jos he eivät ole lukeneet tuota arvosteltua Muinaissuomalaisten kadonnut kuningaskunta -kirjaa. Opus muuten on loppuunmyytykin... tsekkasin netistä. Onko se sitten merkki hörhöjen vai viisaiden suuresta määrästä? Päätelköön jokainen itse.
Kiitti wesa kun annoit nuo linkit. Vilkaisun perusteella kovin raskasta luettavaa. Olisit vielä kertonut, että ekassa tiedostossa on arvostelu s. 22-33 ja tokassa pdf:ssä hyvin lyhyt oikaisu vasta ihan vikalla sivulla 64. Aika kun on rahaa.
Tehkää miten teette. Onhan tämä neutraali palsta. - Wesa hei,
kiistely sellaisten tyyppien kuin Jukkisen kanssa on tuomittu epäonnistumaan. Vai kuvitteletko että Jukkis jossain kohtaa myöntää olleensa väärässä, hylkää huuhaan jota ilmeisesti suorastaan rakastaa ja myöntää sinun olevan oikeassa..?
Oikaisun julkaisu on jo ihan tarpeeksi hyvä piste jutulle. Koittakaa jatkossa muistaa, että tiedemiehelle paras ja ainoa tapa tulla toimeen hörhöjen kanssa on ignooraus, ja jättäkää huuhaa juttujen ruotiminen tiedelehdistä pois kokonaan.- wesa
> kiistely sellaisten tyyppien kuin Jukkisen kanssa on tuomittu
> epäonnistumaan. Vai kuvitteletko että Jukkis jossain kohtaa
> myöntää olleensa väärässä, hylkää huuhaan jota ilmeisesti
> suorastaan rakastaa ja myöntää sinun olevan oikeassa..?
Pidän sitä melko epätodennäköisenä. Se ei kuitenkaan tarkoita, että keskustelu olisi turhaa. - Aika hoitaa
Niinpä. Ignooraus ja aika hoitaa hörhelöt. Jukkis on hörhelö tai esiintyy sellaisena ja myy kirjojaan hörhelöille. Kuitenkaan noista jukkiksen hörhöilyistä (mm. jääkautta ei ollut ja kalliouurteemme ovat kosmisten säteiden uurtamia, suomalaisten muinainen kuningaskunta hallitsi ruotsia ja lähes koko maailmaa, viikinkejä ei ollut etc hölmöilyt) ei jää elämään mitään mainittavaa, lopultakin tekijänsä mentyä manan majoille vain pölyttyneitä niteitä divareiden loputtomissa markan hömppäkirjojen laareissa. Oikeata tiedettä, tieteellistä työtä ja tieteen tarkentumista nuo hölmöilyt eivät missään vaiheessa uhkaa, ja siksikin niille on turhaa antaa näkyvyyttä millään muotoa.
- g3kko
Ei keskustelu oo ikinä turhaa.oonkin oottanu mestaa missä vois keskustella näitsä ley linjoist.aloitetaanko?
- wesa
> oonkin oottanu mestaa missä vois keskustella näitsä ley linjoist.
> aloitetaanko?
Mikäs siinä. Voisitko perustaa uuden ketjun siltä varalta, että saamme Jukkiksen mukaan tähän ketjuun? Ja kertoisitko aluksi mitkä ovat mahdolliset linkkisi kirjaan tai Sinikiveen?
- wessa
Suomi24 "tiede"-palsta on huuhaa-palsta. Tännehän tämä keskustelu kuuluukin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512304Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖271294Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut871086Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt551012Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me159967Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11924- 68893
Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10833vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22833Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu50796