Moolokin kita

Osaako joku sanoa, mistä tulee sanonta Moolokin kita?

Jos esim. sanoo, että ent. Neuvostoliitto oli kuin Moolokin kita???
43993
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eivätkös mm. Baal, Astarte ja Molok olleet Vanhan Testamentin epäjumalia. Olikos Molok jonkinlainen hirviö, jonka kitaan heitettiin lapsiuhreja (muun pesuveden mukana)?

Jäänyt tuo Iso Kirja vähemmälle lukemiselle...

Äänestä
  • Kiitos. Ajattelin myös, että se varmaan tulee Raamatusta.

    Äänestä


  • kivimies kirjoitti:

    Nykyään lapsenkasvatus on liian löysää. Ennen sentään sai esikoisia polttaa tulikuuman pronssipatsaan sisällä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä kirjoitti:

Osaako joku sanoa, mistä tulee sanonta Moolokin kita?

Jos esim. sanoo, että ent. Neuvostoliitto oli kuin Moolokin kita???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu