"On äiti laittanut kystä kyllä...", sanotaan joululaulussa. Mikä, tai mitä, on kystä? Kystan kyllä tiedän. :D
Jos se tarkoittaa kypsää, niin miten voidaan sanoa "On äiti laittanut kypsän kyllä.." Kypsän minkä?
MIkä on kystä?
Mikä on?
1
1852
Vastaukset
"Kystä" ei ole kypsä-sanan genetiivi vaan partitiivi.
Kotus:
Tarkasti ottaen kystä on vanhentuneen kypsi-sanan muoto; kystä-muodon kaltainen on lasta sanasta lapsi. – Kyllä-sanaakaan ei tosin tässä välttämättä ymmärrä oikein; se nimittäin tarkoittaa ’kylliksi’, ’tarpeeksi’. Tutun joululaulun ”Kun maass´ on hanki” kyseinen kohta ”on äiti laittanut kystä kyllä” voidaan siis ”kääntää”: on äiti laittanut kypsää [= ruokaa] kylliksi tai yllin kyllin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663362Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433157Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1222648- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851465- 391320
- 821189