Kuinka estää uimalaseja huurtumasta?

Onko olemassa jotain aineita ja kotikonsteja millä sais estettyä uimalasien huurtumisen?
7711
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sylkeä kuivan lasin pintaan ja kevyt huuhtaisu pois. Toimii ainakin meikäläisen laseissa,

Äänestä

saippua peset saipualla lasit ja sitten yksi konsti minkä itse huomasin toimivaksi laitat lasit päähän ennen altaaseen menoa että et kastele laseja oenkaan vaan kuivana päähän ja asetelet silmille hyvin ni ei pääse ilma välistä menemään ja huurutamaan ainakaan kovin nopeesti itse huomasin tämän noin paripäivää sitten KANATAA KOKEILA AINAKIN

Äänestä

Astianpesuaine estää lasien huurtumisen. Sitä pitää panna suihkepulloon. Suihkepullon saa ostaa silmälasiliikkeestä esim. Instrumentarium. Suihkuta lasit jo kotona, että ehtivät kuivaa ennen uintia.

Äänestä

Ei välttämättä tarve suihkepulloa. Pieni tippa astianpesuainetta molempiin linsseihin ja huuhtele pois niin kauan, ettei enää juurikaan vaahtoa. Jäljelle jää ohut kalvo astianpesuainetta lasin pintaan. Käsin noita kuitenkaan ei kannata hangata, ainakaan uusia laseja, koska monissa malleissa on vastaava ohut kalvo jo valmiiksi. Tai on, kunnes rasvasilla näpeillä se pyyhitään pois.

Osalla tosiaan toimii tuo lasien kuivana päähän laitto, mutta silloin tosiaan lasit pidetään silmillä koko uinnin ajan, eikä niitä räplätä joka päädyssä. Ideana on, että jos lasien sisäpuolelle ei hikoile tai itke, niin ei kosteutta, ei huurretta.

Äänestä
  • Mitä turhaan käytät uimalaseja mee BUMMILLA BUMMI

    Äänestä

Meille opetettiin sukelluskurssilla, että sylkäsee sinne sisäpintaan, hiroo sitä vähän ja huuhtelee huolimattomasti pois. Ei huurtunut :)

Äänestä
  • Sillä varauksella, että tosiaan jos lasit ovat kohtuullisen uudet eivätkä huurru, niin silloin ei kannata koskea niiden sisäpintaan (missä on usein ohut kalvo estämässä huurtumista), koska sen jälkeen kun kalvo on hinkattu pois ja tilalle sivelty ihon luontaista rasvaa, lasit huurtuvat herkemmin.

    ...mutta jos kalvo on jo kulunut omia aikojaan pois, niin silloin nämä konstit toimivat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Annis kirjoitti:

Onko olemassa jotain aineita ja kotikonsteja millä sais estettyä uimalasien huurtumisen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu