Olen kuullut, että jos syö jotain etrogeenisiä tms. kasveja kuten lehtikaaleja runsaasti raakana, niin tulee kilipirauhasen vajaatoimintaa( ja siitä seuraavat vaikutukset kuten lihoaminen).
Mutta onko keräkaali kuitenkaan kilpirauhaseen negatiivisesti vaikuttava, jos syö runsaasti sitä raakana?
Olen myös kuullut TOHTORI- sivuston artikkelissa, että kaali on superruokaa ja sisältää vähän kaloreita, mutta kai se täyttää kuitenkin vatsan tehokkaasti ja poistaa nälän?
TIetääkö joku lisää tietoa keräkaalista ja erityisesti sen eduista esim. laihdutukseen ja haitoista myös?
Keräkaalin vaikutukset
3
1677
Vastaukset 3
- Brassica oleracea
http://www.kasvikset.fi/WebRoot/1033640/Oletussivu.aspx?id=1050776
http://ohjelmat.yle.fi/akuutti/arkisto/terveytta_kerakaalista
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=320
http://yle.fi/vintti/yle.fi/genreportaalit/portaali-1323.html?genre=terveys&osannimi=hyvaolo_luontohoitaa&jutunid=8793
Kaali ( Brassica oleracea ) ( cabbage, Kohl )
Sisältää indoleja, ditioltioneja ja isotiosyanaatteja, joilla tutkimusten mukaan voi olla myrkytyksiä ja syöpää ehkäiseviä vaikutuksia ( eniten näitä aineita on parsakaalissa ). Indolit ja ditioltionit aktivoivat entsyymejä, jotka käynnistävät elimistön myrkkyjenpoistojärjestelmän. Tässä suhteessa näyttäisi tuore ja keitetty kaali olevan samanveroisia.
Kaalikasvit sisältävät myös kefarnat nimistä ainetta, joka saa aikaan vatsan limakalvon vahvistumisen. Näin vatsa kestää paremmin myrkyllisiä aineita. Kaalit sisältävät myös runsaasti kivennäis- ja hivenaineita, C- ja K-vitamiineja sekä foolihappoa, kartenoideja ja betakaroteenia. Kaalissa on esimerkiksi kaksinkertainen määrä kartenoideja ja betakaroteenia pinaattiin nähden, joka on laajalti tunnettu näiden aineiden suurista pitoisuuksista.
Kaalimehut tervehdyttävät sappea, maksaa ja vähentävät mahahaavariskiä.
Useiden tutkimusten mukaan kaalit alentavat varsinkin entisten tupakoitsijoiden keuhkosyöpäriskiä. Tutkimuksissa on todettu runsaasti kaalia syövillä henkilöillä vähemmän paksusuolen syöpää kuin vain harvoin kaalia syövillä. Kesällä kaalien tehoaineet ovat oleellisesti suurempina pitoisuuksina kuin syksyllä tai vasta talvella.
Paksoi = mangoldi ja nk pinaattikasvit
http://yle.fi/ulkomaiset/sarjat_ao2.php?id=1064- Kaali poistaa nestettä
ja laittaa mahan toimimaan. Käsittääkseni kaalikasvit eivät aiheuta kilpirauhasen vajaatoimintaa, mutta vajaatoimintaisten (kuten itse olen) olisi niitä vältettävä. Itse rakastan keitettyä parsakaalia ja puoliraa'aksi höyrytettyä kukkakaalia soijakastikkeella yli kaiken, ja kilpparivajaasta huolimatta niitä syön, mitäänhän ei voi syödä niin paljon, että se ruoka-aine itsessään laukaisisi kilpparivaivan. Omani on sekä perinnöllistä että n. 10 vuotta sitten pahan flunssan yhteydessä sairastetun kilpparitulehduksen peruja. Sitä ennen olin vuosikausia vegetaristi (sittemmin siirryin sekaruokaan, mutta nykyään olen taas vege) ja söin paljon soijaa, muita palkokasveja, kaaleja, appelsiineja, viinirypäleitä, maissia yms. nykyään vältettäviä ruokia, mutta ne eivät kr-vajaata aiheuttaneet.
Maallikko olen, mutta voit katsoa myös terveys-palstalta keskusteluja kilpirauhassairaudet-osiosta, siellä on hyviä ketjuja ja linkkejä muille kilpirauhas-keskustelufoorumeille. Ja laita vaikka aloitus sinne, itseäni viisaammat ja kokeneemmat kr-vajaat osaavat neuvoa.
- alipali6
Olen saanut sen käsityksen, että todellakin keräkaalin liiallinen käyttö olisi eräs aiheuttaja kilpirauhasen vajaatoimintaan.
Goitrogeenisten ruokien liiallinen käyttö
Goitrogeenisten ruokien liiallinen käyttö voi johtaa struuman tai vajaatoiminnan ilmentymiseen. Goitrogeenisia ruokia ovat mm: ruusukaali, lanttu, nauris, retiisi, kukkakaali, hirssi, kaali, lehtikaali ja soijatuotteet[http://www.kilpirauhanen.com/tietopankki/kilpirauhanen/kilpirauhasen-vajaatoiminta/]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132396Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371413Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha640986- 106983
- 71952
- 48865
- 96859
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31676