Kävin viimme kesänä Kalajoella lomamatkalla. 23 vuotta sitten olin hiekkasärkillä lomailemassa kanssa. Silloin merkkasin merenpinnan tason ja nyt kun tarkistin, merenpinnan taso oli aivan samalla korkeudella. Sääolosuhteet olivat samanlaiset 25 lämpötila ja korkeapaine, joten olosuhteet eivät voineet vaikuttaa millään tavalla tulokseen. Kalajoella on maankohoaminen voimakasta (n. 8 mm. vuosi), joten merenpinnan olisi pitänyt laskea 184 mm., mutta koska korkeus taso oli sama, merenpinnan on täytynyt nousta lähes 20 cm.
Ilmasto lämpenee, jäätiköt sulaa ja merenpinta nousee. Tämä on tosi.
Ilmasto lämpenee, jäätiköt sulaa ja merenpinta nousee. Tämä on tosi.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Merkkasit siis hiekkasärkkään.
Taidat olla varsinainen neropatti.
En merkannut hiekkaan en. Merkkasin valtavaan kiveen, joka on samassa paikassa pysyny.
No kaikelviisii.
http://www.john-daly.com/photo.jpg
"The 1841 sea level benchmark (centre) on the `Isle of the Dead', Tasmania. According to Antarctic explorer, Capt. Sir James Clark Ross, it marked mean sea level in 1841. Photo taken at low tide 20 Jan 2004.
Mark is 50 cm across; tidal range is less than a metre. © John L. Daly.
If the benchmark is difficult to see, try these. "
Surkea trollausaloitus, mutta pesän tarkkailija on oikeassa. Pesänsaanti ja kunnon kumpujen tarkkailu on tärkeintä kalajoella. Vaikka pohjanmaalta ei taida tulla kuin kieroonkasvaneita lahkolaisia ja Kärkkäisen kaltaisia konkurssiin menneitä businessmiehiä, mikään ei voita lämmintä kesäpäivää ja pesää hiekan ja ki**elin välissä
Mikä ihmeen rollaus onko ikkunat mettään päin meinaas maailma muuttuu jos et tiedä
http://yle.fi/uutiset/reportaasi_malediiveilta_maailman_matalin_valtio_siirtaa_ihmisia_turvaan_ilmastonmuutoksen_tielta/6921854
Varsinainen höpönassu.
Siirtävät vain alkuasukkaat pois ilmastokokousten ja julkkisten tieltä, ettei
alkuperäisasukasrahvas kuljeskelisi maailmanpelastajien reviirillä.
http://notrickszone.com/2013/11/03/developers-dismiss-sea-level-rise-claims-plan-to-30-new-luxury-hotels-in-the-maldives-nasheeds-cash-machine/
Täh? Pesänsaanti on tärkein keskusteluaihe ja muuta aiheet ovat sivuasioita. jos kerran haluat tietää merkitsemisestä, niin vetäsin keltaiset vauhtiviivat kalajoen rantahietikkoon. Seuraavana kesänä niitä ei ollut enää näkyvissä, joten meren on täytynyt kohota ihan helkkaristi yhden vuoden aikana.
Case closed ja aloittaja voitti keskustelun.
Huvittava sepustus vuosittaisen luontaisen merenpinnan vaihteluvälin Suomessa voidessa olla yli puolitoista metriä.
Aloittaja on tehnyt merkittävän tieteellisen havainnon ja kuvaa argumenttejaan maallikon ymmärtävin termein. Olen syvästi pettynyt siitä,että et sitten ymmärtänyt aloittajan tarpeellista havainnointia kenttäolosuhteissa. Pleikkaritiede ei aloittajan tasoon kykene. Kommenttisi ja tarpeeton mekkalointisi on osoitus heikosta ilmastonmuutos tietämyksestä.
Taas kerran alarmistit joutuivat häviölle ja noloina luikkivat tiehensä tieteen edessä
Alarmisti ei puritaanina halunnut käsitellä viivan ja hukkaviivan välistä eroa.