Työsuojelu

Marsmatkaan

Työpaikallani on vakavia puutteita työsujelussa. Keräsin aineistoa ja vein sen, työsujelupiiriin,työtereveyshuoltoon, työsujeluvaltuutetulle ja työsuojelupäällikölle.
Olen ollut sairaslomalla useamman kuukauden tämän asian johdosta.
Olosuhteet työpaikallani ei kaikesta huolimatta ole muuttuneet, ollen edelleen lainvastainen.
Nyt kysynkin mihin otan yhteyttä jotta aiaan tulisi muutos?
Kyse on pienestä kunnasta jossa kukaan ei uskolla/voi puuttua asiaan.
KELA:han tämän kaiken loppupeleissä maksaa. Onko siellä virkamiestä jolle tämmöiset asiat kuuluu.
Tai joku muu?

5

285

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turhaa touhua

      Helpoimmalla pääset kun vaihdat työpaikkaa.

    • zxcdsaqwe

      Työsuojeluvaltuutetulla on oikeus keskeyttää sellainen työ jonka hän katsoo olevan vaarallista tekijälle/lähellä oleville henkilöille. Ja se työ ei jatku ennen kuin asia on korjattu. Jokainen voi myös henkilökohtaisesti kieltäytyä tekemästä työtä jossa itse tietää että on liian suuri riski tapaturmaan.

      Jos noihin kaikkiin otat yhteyttä niin asian pitäisi lähteä etenemään. Työsuojelupiiri antaa puutteista nootin ja päivämäärän mihin mennessä pitää muutoksia tulla. Jos ei tapahdu niin sit tulee uhkasakko että nämä asiat on korjattava tiettyyn aikaan mennessä.

      Työsuojeluhallinon kautta voit pyytää työsuojelutarkastuksen työpaikkaasi. Keskustele työsuojeluvaltuutettusi kanssa ja pyydä häntä ottamaan yhteyttä työsuojeluhallintoon. Jos hän ei suostu niin käänny myös luottamusmiehesi puoleen asian tiimoilta.

      • Nytkölähti

        Työsuojeluvaltuutettu toimii samoissa tiloissa, tietää, mutta ei puutu asioihin. Luottamusmistä ei ole, vaikka on 60 työntekiää.
        Ehkä helpointa ottaa loparit.
        Johtja peloitellut kaikki työntekiät. Työsuojeluvaltuutetulla on omat bisnekset firman tiloissa eikä hän halua hankaluuksia.
        Veikeää eikö totta.


      • Oma napa ensin
        Nytkölähti kirjoitti:

        Työsuojeluvaltuutettu toimii samoissa tiloissa, tietää, mutta ei puutu asioihin. Luottamusmistä ei ole, vaikka on 60 työntekiää.
        Ehkä helpointa ottaa loparit.
        Johtja peloitellut kaikki työntekiät. Työsuojeluvaltuutetulla on omat bisnekset firman tiloissa eikä hän halua hankaluuksia.
        Veikeää eikö totta.

        Noh.... meillä esimerkiksi oli eräässä firmassa "työsuojeluvaltuutettuna" kyseisen paikan esimies ja "luottamusmiehenä" puolestaan kyseisen paikan "kakkonen".... MIKSI nämä puuttuisi yhtikäs mihinkään?


      • Pomotin
        Oma napa ensin kirjoitti:

        Noh.... meillä esimerkiksi oli eräässä firmassa "työsuojeluvaltuutettuna" kyseisen paikan esimies ja "luottamusmiehenä" puolestaan kyseisen paikan "kakkonen".... MIKSI nämä puuttuisi yhtikäs mihinkään?

        Luottamusmies ja työsuojeluvaltuutettu ovat työntekijöiden valitsemia. Luottamusmies edustaa sitä porukkaa ( liittoon kuuluvia ), jotka ovat hänet valinneet.
        Työnantaja ei valitse tai nimitä ko. henkilöitä.
        Työsuojelupäällikkö on työnantajan valitsema ja edustaa työnantajaa.

        Samassa työpaikassa voi olla monta luottamusmiestä, mikäli siellä työskentelee eri liittojen väkeä. Samoin voidaan valita verstaalle ja konttorin puolelle eri tsv:t.
        Jos ko. henkilöt eivät toimi, niin valitkaa uusi.
        Ei se sen vaikeampaa ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2124
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      1149
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      928
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      710
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      636
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      622
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      567
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      563
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      529
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      116
      468
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      71
      449
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    Aihe