Mielessä ollut jo pitkään uuden kielen oppiminen. Olen sitä jo jonkin verran täällä Suomessa ja Teneriffalla. Eli perusasiat on jollain tavalla tiedossa. Olisiko halukasta opettamaan sitä minulle lisää. En ole tällä hetkellä töissä joten kalliiseen opetukseen minulla ei ole mahdollisuutta.
Uuden kielen oppiminen " espanja " !
1
236
Vastaukset
- vaikkapa näin
Kannattaa varmaankin etsiä esim. paikkakunnan kansalaisopistojen harraste - kurssi tarjonnasta edullisia espanjan tunteja. ( Meille tulee aina ennen syksyä harrastelehti postitse kotiin, ainakin tampereella).
Kannattaa etsiä netistä esp.kursseja. Eteen on tullut myös "lähdössä espanjaan matkalle?" - oppikursseja, joissa opetetaan käytännöllinen asionti, matkailu sanastoa ja small talk ja niin edelleen.
Kirjastoista löytyy espanjan oppikirjoja, alkeista alkaen. :)
Mikäli paikkakunnallasi on aikuislukio, kannattaa selvittää opetetaanko siellä espanjan kursseja. Aikuislukiossa kun voi suorittaa kursseja ihan muuhunkin tarpeeseen taitojensa kehittämis mielessä, kuin vain ylioppilaaksi tähdäten.
Itse opiskelin 5 kurssia espanjaa lukiossa.
Yksi vaihtoehto on myös laittaa lehti-ilmoitus tai ilmoitus ruokakaupan ilmoitustaululle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567815Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675901Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615390Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515283Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084622Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072333Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41221Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41175Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371036Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43984