Kurkkukipu juoksun jälkeen

Mulla oli siis eilen koulussa cooperin-testi, jossa juoksin 3000m. Sen jälkeen alkoi kurkkuun sattumaan vähän, ja tänään kurkkuun sattuu vielä enemmän. Mulla ei oo ikinä ennen käynyt näin, onko teillä? Olisi kiva tietää jos joku tietää mitä tarkoitan ja osais vastata mistä tämä johtuu :) kiitoksia jos viititte vastata!
43249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

varmaan kurkkukipu

Äänestä

Sulla on varmaankin jokin basilli tai basisti siellä kurkussa. Ja kun olet juossut, on kurkku vähän päässyt jäähtymään => pääsee iskemään.
Toi matka on vielä lyhyt, joten kun pysähdyt, alkaa toipuminen vielä, eikä tauti tule päälle.
Veikkaan, että jos olisit juossut esim. 10km tai yli, niin olisit nyt sängyn pohjalla flunssassa. Olen tämän monena syksynä kokenut ja siitä syystä vähän välttelenkin pidempiä matkoja syksyisin, ellei ole sauna lämmin.

Äänestä

astma?

Äänestä

Lopeta tupakointi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kurkkupipi kirjoitti:

Mulla oli siis eilen koulussa cooperin-testi, jossa juoksin 3000m. Sen jälkeen alkoi kurkkuun sattumaan vähän, ja tänään kurkkuun sattuu vielä enemmän. Mulla ei oo ikinä ennen käynyt näin, onko teillä? Olisi kiva tietää jos joku tietää mitä tarkoitan ja osais vastata mistä tämä johtuu :) kiitoksia jos viititte vastata!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu