Avioero tulossa... miten toimitaan?

Eli näin on päässyt käymään, eli eropapereita ollaan täyttelemässä ja pitäisi saada jonkunlainen kuva siitä, mitä/miten edetään.

Meillä on myös lapsi, mutta työni takia en voi ottaa lasta kontolleni vaan annan huoltajuuden lapsen äidille; pitääkö tähän olla jokin erillinen sopimus vai...?

Muutkin neuvot ovat tervetulleita.
5477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Onnea vaan" sinullekkin, täällä on lähes samanlainen tilanne.

Äänestä

Eropaperin postitus. Sitten sovitte lapsesta. Jos yhteisymmärrys pelaa niin kirjaatte kaiken paperille, allekirjoitatte ja vshvistatte sosiaalivirastossa. Sitten päätätte kumpi jää nykyiseen asuntoon vai jääkö kumpikaan. Voitte heti tehdä myös omaisuuden jaon. puolen vuoden päästä voitte sitten oikeasti erota. Oletteko kääntäneet jokaisen kiven, sillä jo pelkästään lapsen takia toivon, että olette tehneet kaiken pelastaaksenne suhteen.

Äänestä
  • Muutat pois ja viest kaiken muun paitsi lapsen leluja pois. Sovittelet elatusmaksut minimiin, tässä auttaa se, että elinkustannuksesi nousevat...esim muutat vuokralle kalliiseen omakotitaloon joksikin ajaksi...hankit uuden naisen laastariksi heti ensi viikonloppuna...lasstarisuhdetta ei kannata paljastaa uudelle...samanaikaisesti etsit jotain parempaa ja pysyvämpää naista ja pidät laastarin sen aikaa, että löytyy. Nautit vapaudestasi:)

    Äänestä

  • Lapset ei ole mikää syy olla yhdessä, joskus on jopa lasten kannalta parempikin että jaetaan ne kattilat! Suomessa on ihan liikaa vittuuntuneita "pareja" koska leikitään jostain ihmesyystä lasten takia pariskuntaa!!!

    Äänestä

plastiksuhe, sitähän ne näyttää olevan kaikki suhteet nykyisin. Hyvin ovat heikolle pohjalle rakennetuu.
Tämä kiiltokuva maailma, jossa tehdään häitä ainakin vuosi, joka värin sävykin käydään läpi, viimeisen päälle kulissit ja velalla rakannettujakin illuusioita on.
Tärkein asia se todellinen toisesta välittäminen, välittäminen niinä huonoinakin päivinä tai silloin kun toinen sanoo jotain keljua puutuu. Eletään vain tuolla mielikuva maailmassa, todellinen syy avioitumiseen on jäänyt kokonaan hukkaan, samahan se on avoliitoissa, ne hammasharjat kannetaan samaan osoitteeseen varsin väärillä syillä.
On helpompi kun toinen on samassa osoitteessa, nimitääin seksin vuoksi, tai sitten tulee halvemmaksi asua, kun on toinen maksaja eli kimppakämppä.
Näissä vain usein tulee mukaan se toisen ihmisen "hyväksikäyttö". Mutta todellinen toisesta välittäminen puuttuu, sitä yritetään hakra lapsia tekemällä ja pian ollaankin sitten erossa, sillä lapsi huutaa, vaatii aikaa yöllä ja päivällä ja lapsen itkusta kun ei aina saa selvilel, onko ruuan tarve vai mikä, eli pää hajoaa ja sitten mennään selvittämään muualle asioita, aina löytyy olkapää, joka kuuntlee, mutta takajauksin, tästä saa seksikumppanin ja niin jatkuu meno, jossa ei ole päätä eikä häntää.

Näitä kakoiselämää eläviä ihmisiä taitaa olla paljon enemmään kuin olen uskonutkaan, monen avio-tai avokumppanin kaksinaamaisuus paljastusi jos pääsisi katsomaan niitä harrastuspaikkoja ja muita menemisiä, jonne on sanonut menevänsä.

Moni kodin mörkölli mies voi muualla olla oikein sliipattu herrasmies, eli tekee jotitöitä mukisetta kakkoselleen, eli osaa mutta kotona ei tee yhtään mitään, ei osaa edes perunoita keittää, mutta kas muualla osaakin.
Kuinkahan moni mies on näin petollinen.
Omaa puolisoa haukkuu vaikka millä tavoin, mutta muikistelee toisille naisille, vaikka nämä olisivat minkälaisia taustaltaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Murskattu sydän kirjoitti:

Eli näin on päässyt käymään, eli eropapereita ollaan täyttelemässä ja pitäisi saada jonkunlainen kuva siitä, mitä/miten edetään.

Meillä on myös lapsi, mutta työni takia en voi ottaa lasta kontolleni vaan annan huoltajuuden lapsen äidille; pitääkö tähän olla jokin erillinen sopimus vai...?

Muutkin neuvot ovat tervetulleita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu