Ilmasto se vain lämpenee denialistien mölinästä huolimatta. Mansikanviljelys kohta mahdollista Grönlannissa.
http://www.hs.fi/ulkomaat/Grönlannin ainoa puutarhuri viljelee mansikoita/a1384579605970
http://www.hs.fi/ulkomaat/Grönlannin ainoa puutarhuri viljelee mansikoita/a1384579605970
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tottakai. Valtava menestys.
Efa Poulsen tutkii _kasvihuoneessaan_, mikä mansikkalajike sopisi Grönlannin muuttuvaan ilmastoon
"Puutarhuri Efa Poulsen on viljelmistään ylpeä, mutta samaan aikaan surkeana. Sato jäi vähiin, sillä Etelä-Grönlannissa oli pirullisen kylmä kesä.
Poulsen pöyhii peltotilkullaan kohmeisia suojalehtiä ja kaivaa esiin sen, mitä kasvukausi ehti tuottaa: Kukkakaalit jäivät peukalonpään kokoisiksi. Parsakaalit ovat miniatyyrejä, kuin parsabonsaita, joista molekyylikeittiön kokki voi vain unelmoida.
"Lampaiden ruokaa. En viitsinyt edes nostaa näitä", Poulsen huokaa ja potkiskelee paleltuneita kiinankaaleja. "Oli niin kylmää, että pidin talvitakkia koko kesän. Kymmenen astetta ei riitä edes salaatille.""
Teit sitten kylmäkirsikanpoiminnan jopa tuostakin jutusta. Poimitaanpas sen vastapainoksi nämä ilmaston lämpenemisestä kertovat kohdat:
Ainakin arktisella alueella on Tanskan arktisen tutkimuksen instituutin mukaan mitattu kahden viime vuosikymmenen aikana korkeimmat kesälämpötilat 2 000 vuoteen.
Upernaviarsuk on saari. Koetila saareen perustettiin vuonna 1953. Nyt se on entistä tärkeämpi, sillä Grönlanti aikoo hyötyä ilmaston lämpenemisestä.
Upernaviarsukissa lunta on maassa nykyisin noin kuukauden vuodessa. "Kesällä voi lämpimimmillään olla 20–25 astetta", Poulsen sanoo.
Grönlanti on ilmastonmuutoksen jokeri. Mitä tapahtuu täällä, vaikuttaa koko muuhun maailmaan.
Grönlanti sulaa reunoiltaan paljon nopeammin kuin aiemmin on arvioitu. Sulaminen nostaa maailman merien pintaa.
Kansainvälisen ilmastopaneelin IPCC:n uusin raportti kertoo, että Grönlannin jääpeite on sulanut kymmenen viime vuoden aikana kuusi kertaa aiempaa nopeammin. IPCC:n mallinnuksissa Grönlannin ja Etelämantereen sulaminen on vuonna 2100 nostanut merenpinnan tason puoli metriä nykyistä korkeammalle.
Grönlannin ilmastonmuutoskeskuksen mukaan Grönlannin länsirannikon pintavedet ovat kesäisin paikka paikoin 2–3 astetta lämpimämpiä kuin 30 vuotta sitten.
Kukahan siellä Grönlannissa mahtoi mittailla lämpötiloja 2000 vuotta sitten?
.........Kerrataanpas taas.........
Viikinkiajalla Grönlannissa viljeltiin viljaa ja niityillä laidunsivat lampaat, lehmät ja hevoset.
Silloin ei tarvittu kasvihuoneita eikä huokailtu jäätyneiden kaalinnuppujen kohtaloa.
Kerrataanpas taas, että tuo oli vain Eerikki Punaisen propagandaa, jolla hän yritti houkutella väkeä ikijään peittämälle saarelle, jonka hän samanlaisena propagandana nimesi Vihreämaaksi eli Grönlanniksi.
Ja sinä uskot tuohon tuhat vuotta sitten esitettyyn propagandaan edelleen.
Lainaus kyseisestä artikkelista:
"Ainakin arktisella alueella on Tanskan arktisen tutkimuksen instituutin mukaan mitattu kahden viime vuosikymmenen aikana korkeimmat kesälämpötilat 2 000 vuoteen."
Eli viikinkiajalla (noin 1000 vuotta sitten) siellä on siis ollut kylmempää kuin nykyään.
Kerratanpa taas:..
Grönlannin 1000-luvulla asuttaneiden viikinkinkien jälkeläiset harjoittivat maanviljelystä ja karjanhoitoa 1400-luvulle asti Grönlannissa.
Kristityiksi kääntyneet viikingit rakensivat myös lukuisia kirkkoja alueelle ja paikalla toimi myös piispanistuin joka raportoi mm piispankartanon taloudesta Rooman paaville.
Arkeologiset tutkimukset tukevat näitä kirjallisia lähteitä (siitepöly analyysit, luulöydöt ja esinelöydöt).
Ps. Laitoin tämän kirjoituksen aiheetta poistetun kappaleen tilalle ja tarvittaessa kirjoitus uusitaan mikäli poistelu jatkuu.
Ihan oikein, näin siinä kävi. Nytemmin on selvinnyt myös, miten viikinkien olo siellä loppui:
Kun kylmenevä ilmasto supisti mahdollisuudet perinteiseen maaviljelykseen ja karjanpitoon, olisivat viikingit ollut pakotettu siirtymään eskimojen elintapoihin, mutta näin ei käynyt, he eivät osanneet muuttaa elintapojaan ja lähtivät joita oli jäljellä. Viljelyksen jäljet ovat vieläkin näkyvissä, kun kävin kymmensiä vuosia siten paikan päällä.
Outoja poistoja tässä ketjussa!
Ja niitä mansikoita yritetään kasvattaa siellä Grönlannissa etelämmässä mitä Helsinki on.
Grönlannin eteläisin kärki ja Helsinki ovat täsmälleen samalla leveydellä. Mansikkafarmi on pohjoisempana.
Tuossa lisää faktoja:
http://www.nunalerineq.gl/dansk/fakt/index-fakt.htm
Olisikohan jossain Jyväskylän korkeudella. Mutta huomioida pitää se, että on saaressa. Siis meri-ilmasto.
Onhan esimerkiksi Tromssassa Norjassa kasvihuoneviljelyä. Tromssa sijaitsee 1000 kilometria pohjoisempana.
Ja minkähän takia se jääklöntti on aikoinaan nimetty Grönlanniksi, vihreäksi maaksi eikä suinkaan jäämaaksi?