-15kg

Lievästilihava

Oon pienenä ollut todella hoikka mutta nyt parikymppisenä on tullut 15kg liikaa koska oon herkkusuu.. Urheillut oon aina, koska harrastan jääkiekkoa, mutta nyt pitäisi saada nämä ylimääräiset pois. Onko vinkkejä miten saisin painon putoamaan suhteellisen nopealla aikataululla (6kk-12kk) sotkematta lajiharjoittelua? Kuntosaliharjoittelua teen luonnollisesti, mutta pitäisikö esim lisäksi ottaa 'jumppia' tms. Hyviä ideoita?

1

77

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ssooppii

      Ravinnon kautta kannattanee hakea ratkaisua. Aerobinen, kestävyysliikunta, mutta se saattaa viedä jääkiekkoilijan ominaisuuksia varsinkin nyt kun taitaa olla kausi meneillään.
      Ravinnosta pois liika sokeri, huono rasva, jne. Vihanneksia, hedelmiä, proteiinia... kyllähän nuo varmaan ovat tiedossasi.
      Jos on jotain täysin kelvottomia tapoja, kuten energiajuomat, colajuomat, makeat mehut tms. niin niistä luopuminen voi jo tuoda tuloksia. Makeiset, pikaruoka-annokset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      149
      1737
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1571
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      29
      1196
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1131
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      83
      991
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      951
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      351
      923
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      61
      798
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      771
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      766
    Aihe