Hirvenjauhelihan valmistus?

Ensikertalainen

Kertokaas asiantuntijat miten hirvenjauheliha kannattaa valmistaa? En ole mikään hyvä kokki enkä ole aiemmin hirvenjauhelihasta tehnyt mitään. Pullia ja pihvejä ajattelin... mutta miten kannattaa maustaa ja tuleeko sekaan jotain muuta?

Kiitti etukäteen.

7

15946

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hirvestäjä

      Hirvijauheliha on erittäin maukasta sellaisenaan. Tilkka öljyä paistinpannuun ja ruskistus. Suolaa sekaan ja on valmista syödä sellaisenaan. Ruskistetua hirvijauhelihaa voi käyttää munakkaissa, piirakoissa, tehdä erillaisia kastikkeita, laittaa uuniin perunan tai makaroonin kanssa. Rasvaa en kovin paljon lisäisi sillä hirvijauheliha ei sitä kaipaa. Jauhelihapihveihin voisi lisätä kermaa ja/tai juustoa. Tuorejuusto tai juustoraaste käyvät molemmat. Jos pidät enemmän sianlihan mausta kuin hirvenmausta niin voit lisätä possujauhelihaa, minä en lisää. Perus lihapullareseptit käyvät hirvelle hyvin, mausteita itse käytän vähemmän. Viherpippuri ja katajanmarja sopivat hirvelle, myös sienet ja marjat ovat hyviä lisäkkeitä hirvelle.

      Viimeisenä vinkkinä hirvijauhelihanteosta se että liha kannattaa pakastaa paloina ja jauhaa pakastuksen jälkeen puolijäisenä. Kalvot jauhautuvat hyvin ja nestehävikki lähes olematon.

    • Mössääjä

      Vuosittain syksyllä tulee hirvenlihaa 20 kg ± jotakin. Vähempiarvoiset lihat niistä pilkotaan surutta myllyyn. Luut kalutaan (ennen liemeksi keittämistä) varsin puhtaiksi ja nuokin pikku lihanroippeet pääsevät myllyyn. Jauheliha suoraan sopivankokoisiin annospusseihin, pussit joksikin aikaa 0-lämpötilaan ja sitten pakastimeeseen.

      Myllynä käsin väännällettävä Porkert nro 8, Tšekinmaan metalliteollisuuden uljas tuote! Löytyi Helsingin Itäkeskuksen Stockmannilta muutama vuosi sitten. Edellinen Porkert nro 5 pääsi mökille haukipullien väännäntiä varten.
      http://www.porkert.cz/vyrobky/maso_5_8_10.htm

      Ja tuota hirven jauhelihaa meillä käytetään ihan naudan jauhelihan tapaan lihapulliin, murekkeisiin, pastan kastikkeisiin jne. Satunnaisesti saatetaan joskus harvoin panna kaupasta valmiina ostettua possun jauhelihaa joukkoon.

      • braun

        no ostappa kaupasta braunin sähkönen lihamylly hintakin on noin puolentoista sadan luokkaa,meneepä kätevästi lihat jauheeksi,eihän silä käsi pelillä jaksa nuohota alkaa käsiki puutuun ko potka palasia jauhaa. myllyyn tulee useampi terä mukana ja se on hyvä


    • Kotikokki

      Hirvipullat

      400 g hirvijauhelihaa
      1 dl kermaa
      1 viipale vaaleaa leipää
      1 sipuli
      1 tl suolaa ja pippuria
      ruokaöljyä paistamiseen

      Murenna leivän sisus likoamaan kermaan.
      Silppua sipuli ja kuulota öljyssä.
      Sekoita kaikki ainekset keskenään.
      Muotoile öljytyin käsin lihapullat.
      Paista kypsäksi.

      • Ensikertalainen

        Onnistui erinomaisesti, laitoin ehkä mausteita ja kermaa hivenen enemmän ja vaalean leivän korvasin korppujauhoilla.Osan paistoin pihveiksi pienemmän vaivan vuoksi. Tarjoilin pottumuusin ja puolukkahillon kera, slurps :)


    • Kari

      Muistuttaisin sua, kun alat kokkailemaan sitä hirven jauhelihaa valmiiksi, niin älä laita muuta jauhelihaa esim. sikaa sekaan. Hirvipulliin ja lihamakaronilaatikkoon ym. kun kerran pääsee käsiksi, niin mikään muu ei tahdo enään sen jälkeen kelvata. Meillä jauhetaan lihat hyvin siivottuina ihan tavallisella yleiskoneen lihamyllyllä ensin harvemman, sitten taajemman "levyn" läpi puristettuna. Noin kahden kuukauden tarpeen voi pakastaa kerralla, niin pääseen helpommalla. Purista jauheliha tiiviiksi ennen pakastamista, ja painele ilma pois rasioiden nurkista. HUOM! Muista myös ensin oppia erottamaan arvoliha, esim. fileet ym. tavallisesta jauheliha-aineksesta. Meillä se opittiin vasta monta vuotta liian myöhään.

    • aqua

      Voit käytää hirvenjauhelihaa ihan samalla tavalla kuin sika-nautaakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      57
      8791
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      151
      5350
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      119
      4906
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3822
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      83
      3426
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3349
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      35
      2682
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2583
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2541
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1707
    Aihe