Onko kyseinen liike välttämätön kun teen kuitenkin vipunostoja takaolkapäille penkillä maaten? Aiemmin olen tehnyt viparit sivuille mutta nyt ohjelman vaihdon (3-jakoisesta 2-jakoiseen) takia ei olisi oikein tilaa useille olkapääliikkeille ylirasituksen pelossa.
Vipunostot sivuille?
voimaa
5134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No tee mielummin ne viparit sivuille kuin takaolkapäille. Tai vaikka pystypunnerruksia, ne takaolat on olkapääliikkeistä vähiten tarpeellinen.
Ok. No kaipa ne takaolat saa rasitusta kun leukaa tulee vedettyä myötäotteella.
Diladaq duhka nuoret stouneich nuoret stouneich
kakatti
viparit sivulle kehittää nimenomaan sivulla olevaa lihasta joka tuo pyöreyttä olkapäihin. Itse en missään nimessä jättäisi kyseistä liikettä pois. Takaolat kannattaa laittaa selkäpäivän yhteyteen loppuun. Itse teen 12-15 toiston sarjoja niihin kunnon tuntumalla ja hyvin ovat kehittyneet. Itsellä oli pitkään hyvin etupainoiset olat, kiitos penkin ja pystärin.