Aina jumissa

2+20

Heipähei palstalaiset!

Olen puolisen vuotta sitten saanut urheilukärpäsen pureman, ja harrastelen nykyisin liikuntaa viitisen kertaa viikossa thainyrkkeilyn, kuntosalin, lenkkeilyn ja sekalaisten pallopelien muodossa. Kunto on noussut paljon ja olo on mahtava, mutta paikat tuntuu olevan aina jumissa. En oikein tiedä palautumisesta tai venyttelyistä paljoakaan, mutta jumit vetreytyvät aina pariksi tunniksi kun taas lähden liikkumaan. Yritän venytellä jonkin verran vähän raskaamman liikunnan päälle, mutten vaivaudu esimerkiksi kävelemisen jälkeen venyttelemään.

Onko jatkuva jumiminen normaalia? Voiko hierojalla käyminen auttaa valmiita jumeja? Miten tästä pääsee eroon? Miten venytellään tai palaudutaan "oikeaoppisesti"?

Kiitos vastauksista!

3

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JuutalaisetOvatRotu

      Jatkuva jumiminen tarkoittaa sitä, että teet jotain väärin. Hierojalla käyminen voi auttaa.

      Jumiminen voi johtua esimerkiksi liikarasituksesta tai vääränlaisesta kuntosaliharjoittelusta.

      Uimiminen voi auttaa jumeihin.

    • ssooppii

      Palautuminen on yksilöllistä, ikä vaikuttaa ja harjoittelutausta.
      Viikossa ainakin yksi päivä palautumiseen. Myös liikkunnan sisällä palauttavia osia olisi syytä olla, samoin liikkuvuusharjoitteita. Niitä kannattaa ottaa mukaan esim. kuntosaliharjoitteluun.
      Voit ottaa mukaan myös joogaa tai muuta, joka toimii sekä palauttavana että liikkuvuutta ylläpitävänä harjoitteluna. Liikkuvuus tarkoittaa liikelaajuutta, nivelten liikkuvuutta. Lihakset toimivat vain supistumalla, ja ne voivat jäädä supistuneeseen tilaan, jollei huoltavasta harjoittelusta tai levosta huolehdita.
      Kävelyn jälkeen ei välttämättä tarvitse venytellä, jollei siltä tunnu.
      Hierojalla käynti auttaa pahimman yli, mutta se mitä ihminen itselleen tekee ratkaisee lopulta.
      Mikä on riittävä liikkuvuus? Se riippuu lajista jota harrastaa. Jos harrastat thainyrkkeilyä, niin lajia paremmin tuntematta voin sanoa, että varsinkin lantion liikkuvuuden on syytä olla laaja (kuvottavaa urheilua, jos saa sanoa, päähänpotkimista, niinkuin ei hakkaaminen nyrkeillä riittäisi).

    • 3+3

      venyttele

      myös magnesiumin ja D-vitamiinin puute heikentää palautumista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5060
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4562
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4489
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      294
      1647
    5. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1308
    6. 81
      1301
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      68
      1265
    8. 305
      998
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      930
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      820
    Aihe