Lyhennetäänkö "prosenttiseksi" "%:seksi"? Eikös perusmuoto ole "prosentti"?
%:seksi
3
115
Vastaukset
Se lyhennetään "%:iseksi". Perusmuoto on "prosenttinen", ei "prosentti". Vanha hyvä sääntö: Adjektiivit ovat -inen-loppuisia.
Jos taas kyseessä on substantiivi "prosentti-seksi", mitä se sitten lieneekään, se voidaan lyhentää "%-seksi".Jos sana ”prosenttiseksi” kirjoitetaan merkkiä ”%” käyttäen, niin ”%-iseksi” on kyllä oikein, tai vähiten väärin. Tämä ei ole ihan helppo asia, koska näyttäisi siltä, että sanassa ”prosenttinen” johdinta on vain ”nen”. Tällaiset sanat kuitenkin tulkitaan niin, että johdin on ”inen” ja että kantasanan lopusta jää ”i” pois.
Normien mukaan merkkiä ”%” kuitenkin käytetään vain numeroin merkityn luvun jäljessä tarkoittamassa sanaa ”prosentti”. Esimerkiksi ilmaukset ”%:inen”, ”%-osuus” ja ”korko-%” ovat siis norminvastaisiaYucca kirjoitti:
Jos sana ”prosenttiseksi” kirjoitetaan merkkiä ”%” käyttäen, niin ”%-iseksi” on kyllä oikein, tai vähiten väärin. Tämä ei ole ihan helppo asia, koska näyttäisi siltä, että sanassa ”prosenttinen” johdinta on vain ”nen”. Tällaiset sanat kuitenkin tulkitaan niin, että johdin on ”inen” ja että kantasanan lopusta jää ”i” pois.
Normien mukaan merkkiä ”%” kuitenkin käytetään vain numeroin merkityn luvun jäljessä tarkoittamassa sanaa ”prosentti”. Esimerkiksi ilmaukset ”%:inen”, ”%-osuus” ja ”korko-%” ovat siis norminvastaisia%:iseksi vai %-iseksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1411493
- 1221266
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede261053Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89984Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat313881- 99833
- 38732
- 109676
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.59672Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144644