Olipa kiinnostavaa lukea kaikki viestit!
Olen Arkeologi, asun Texasissa ja 'specialiteettini' on Egyptiologia, ja muinaiset kadonneet sivilisaatiot. (kuten esim. ATLANTIS.)
Sanoisin että jos haluat tosi tieteellisen selityksen missä Atlantis on, niin käy sivuilla
http://www.flem-ath.com/homepage.htm
En olisi tiennyt että Suomessa on noinkin paljon kiinnostusta Arkeologiasta!
(Sory mun virheet, alkaa Suomen kielen kirjoittaminen ruostumaan!)
Olen Arkeologi, asun Texasissa ja 'specialiteettini' on Egyptiologia, ja muinaiset kadonneet sivilisaatiot. (kuten esim. ATLANTIS.)
Sanoisin että jos haluat tosi tieteellisen selityksen missä Atlantis on, niin käy sivuilla
http://www.flem-ath.com/homepage.htm
En olisi tiennyt että Suomessa on noinkin paljon kiinnostusta Arkeologiasta!
(Sory mun virheet, alkaa Suomen kielen kirjoittaminen ruostumaan!)
Vastaukset 10
Vanhimmat
Argeologi tutkii Atlantista. Tämä onnistuu ainoastaa Usassa, missä Presidetti väittää olevansa jumalan valittu. Miten argeologia ja Atlantis liittyvät toisiinsa?
Ei ainoastaan USA'ssa Markku ! Tunnettu ja kunnioitettu tutkia on Helsinkiläinen Timo Niroma. http://personal.eunet.fi/pp/tilmari/
Eihän sitä uskottu että TROY oli historiallinen paikka, vaan uskottiin sen olevan vain mythologiaa. Markku, ollakseni hyvä arkeologi, minun pitää kulkea avoimella mielellä ja tutkia kaikki mahdollisuudet. Jos todella olet kiinnostunut, niin mielelläni annan sinulle linkkejä joista löydät todellista tietoutta, eikä huuhaa tiedettä. Minun erikoistumiseni (?)
on Egyptology: The Great Pyramid. Se vasta IHME on!
Muuten; do you read english?
Google ei tunne Atlantistutkija Timo Niromaa ja linkkisi sisältää pelkkää huuhaata. Kirjoitusvirheistä päätellen en usko sinua Argeologiksi tai yleensä akateemista koulutusta opiskelleeksi. Atlantiksen yhteydessä usein tapaa tuota vertausta Troijaan mikä on aivan järjetön. Troijastahan oli olemassa kokonainen kertomus, Atlantiksesta pelkkä myyttinen huhu. Kehotan sinua siirtymään Atlantiksen tutkimisen sijasta tutkimaan Kalevalan Sampoa, siitä on enemmän historiallista tietoa.
...niitä arGeologeja oikein valmistuu?
Noin tylsällä kynällä kirjoittavan lienee turha lähteä toisia kirjoitusvirheistä tukistamaan.
Argeologit valmistuu yliopistosta.
Minun tiedossani ei ole yhtään yliopistosta tai mistään muualtakaan valmistunutta argeologia.
Suomen kielen sanakirjatkaan eivät tunne tieteenalaa nimeltä argeologia saati ammattinimikettä argeologi. Kiva että edes sinä tunnet!
Tunnen pari arkeologia ja yhden geologin.
Noh, joidenkin mielestä on olemassa sellaisiakin kuin metereologeja. Mikäpäs siinä.
sanan arkeologia..niin kuin se kuuluu
Tämä oli paras. Arkeologi ei edes osaa kirjoittaa sanaa arkeologia ilman paria virhettä Minkäs jenkkiläisen nimiyliopiston arkeologian laitoksella olet?
No nyt testataan suomalaisjenkkiläisen egyptologin todellista asiantuntemusta:
Keski-Siinailla, Sherarabit El Khadimista suoraaan itään (Gebel El 'Igman eteläpuolella), on paljaan taivaan alla "Egyptin Piikkihäntä-agaamatasangolla" paikka, jonka nimi on jopa Pentagonin topografikartoissa "FOREST OF PILLARS".
Kysymyksessä ovat sadat ns. negatiiviset tippukivet, jotka kasvavat ruosteenruskeina, urkupillejä muistuttavana pilaristona kohti taivasta. 1980-luvun alussa Helsingin Yliopiston Geologian Laitoksen expertit - puhumattakaan Uppsalan ja Tukholman yliopistojen asiantuntijoista - eivät osanneet antaa selitystä niiden syntyyn.
Uskoisin jo vihdoinkin yhdysvaltalaisen know-how:n purevan samalla muistuttaen, että kenties raudalla on jotain tekemistä niiden muinaisen synnyn kanssa.
Valokuvia löytyy jo Web-sivuilta.
Vuodesta 1978 alkaen olen etsinyt vastausta, but it seems that only Heaven knows it!
ihan hyvä että tällanen egyptologian harrastaja osaa kirjoittaa ks. nimen oikein ja 'kröhöm' ammattilainen ei..voi teitä lajitovereita..hohhoijaa.