Miten tämä osoitetaan?

Käyrälle y=4/x ,x>0 kohtaan x=a piirretty tangentti rajoittaa positiivisten koordinaattiakseleiden kanssa kolmion. Osoita, että kolmion ala ei riipu kohdan a valinnasta.

Pitääkö tässä jotenkin osoittaa että akselien pätkät (eli kolmion kanta ja korkeus) muuttuu samassa suhteessa kun a:ta vaihdellaan. Vai mikä tuossa on ideana? Itselleni nämä todistus- ja osoitustehtävät ovat hieman ongelmallisia kun en aina tajua mitä siinä itseasiassa pitää todistaa
21203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vihjeitä:
- Määrää tangentin yhtälö pisteessä (a, 4/a). Siinä tarvitaan mm. funktion 4/x derivaattaa.
- Määrää ne pisteet, joissa tangentti leikkaa koordinaattiakselit.
- Saat kolmion kannan ja korkeuden leikkauspisteiden koordinaateista.
- Lasket kolmion pinta-alan. Mikäli siinä ei esiinny parametria a sievennyksen jälkeen, niin ala ei riipu a:sta.

Äänestä
  • Lisävihje:
    suoran (muttei pystysuoran), kuten tangentin yhtälö on aina muotoa
    (y-y0) = k * (x-x0), jossa k on kyseisen tangentin kulmakerroin, ja ko tangentti kulkee pisteen x0,y0 kautta.
    Tässä x0 = a ja y0 = 4/x0 = 4/a
    y = 4/x = 4*x^-1, joten y:n derivaatta y' voidaan laskea:
    y' = 4* (-1) * x^-2 = -4 * x^-2
    sijoitetaan x:n paikalle a, jolloin y'(a) = -4/a^2 ja tämähän on tangentin kulmakerroin k
    Tangentin yhtälö on siis (y-4/a) = (-4/a^2) * (x-a)
    Seuraavaksi selvitetään minkä arvon x saa silloin kun y=0, eli missä tangentti leikkaa x-akselin:
    sijoitetaan siis yhtälöön y=0 ja saadaan:
    -4/a = -4x0/a^2 4/a, mistä ratkaistaan x0 kertomalla ensin yhtälö a^2
    -4a = -4x0 4a => 4x0 = 4a 4a = 8a => x0= 2a

    Seuraavaksi selvitetään minkä arvon y saa silloin kun x=0, eli missä tangentti leikkaa y-akselin:

    sijoitetaan siis yhtälöön x=0 ja saadaan:
    (y0-4/a) = (-4/a^2) * (-a) = 4/a, mistä ratkaistaan y0 lisäämällä molemmille puolille yhtälöä 4/a saaden y0 = 8/a
    Nyt tiedetään kysytyn suorakulmaisen kolmion kateetit ja kertomalla ne keskenään ja puolikkaalla saadaan kolmion ala:
    Ala = x0*y0/2 = 2a * 8/a / 2 = 8
    Sitten toteat ettei Ala riipu a:n arvosta vaan on aina 8 riippumatta a:n valinnasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kertokaasnyjoku kirjoitti:

Käyrälle y=4/x ,x>0 kohtaan x=a piirretty tangentti rajoittaa positiivisten koordinaattiakseleiden kanssa kolmion. Osoita, että kolmion ala ei riipu kohdan a valinnasta.

Pitääkö tässä jotenkin osoittaa että akselien pätkät (eli kolmion kanta ja korkeus) muuttuu samassa suhteessa kun a:ta vaihdellaan. Vai mikä tuossa on ideana? Itselleni nämä todistus- ja osoitustehtävät ovat hieman ongelmallisia kun en aina tajua mitä siinä itseasiassa pitää todistaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu