Perunamuusi.

täpä

Kokeileppa tätä:

Tee perunamuusia ja laita sekaan loraus, Greme Bonjour valkosipulikermaa.
saat maukkaan maistuvan muusin.

8

426

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mä teen muussit aina sauvasekottimella kasvimaitoon, oikein namia, etenkin jos saa vielä lisäksi seitanin/kasvisten mausteista lientä tai vaikka linssikastiketta

    • simppeliikaipaanniin

      Ensimmäinen virheesi on käyttää sauvasekoitinta muussin tekoon - tuloksena on liisteriä, jota voi sitten käyttää vaikka tapettien kiinnittämiseen.

      Kunnon kuohkean muussin teko lähtee ensin perunoiden valinnasta - jauhoista lajiketta sen olla pitää. Pese, kuori ja paloittele (näin näet mahdoliset piilevät viat perunassa) perunat. Laita perunalohkot runsaasti suolattuun kiehuvaan veteen ja keitä kypsiksi (mieluummin vähän yli). Valuta vedet pois ja samalla laita riittävä määrä maitoa kuumenemaan (noin puoli litraa varmaan riittää - kaikkea ei ole tarvis käyttää). Maidon kuumentuessa muussaa perunat todella hienoksi. Kun perunat on muussattu ja maito on kuumaa niin lisää maitoa vähitellen perunoiden joukkoon voimakkaasti seosta sekoittaen esim. haarukalla tavoitteena kuohkea muussi. Kun massa on sopivaa mielestäsi niin lisää joukkoon voita (aluksi vähän ja lisää määrää tarvittaessa) ja suolaa ja pippuria. Maista aina välillä muussia ja jos se tuntuu tarvitsevan lisää voita, suolaa tai pippuria niin lisää niitä varovaisesti ja sekoita hyvin joukkoon.

      Hyvä muussi ei tarvitse mitään koneellista sekoittamista (yleensä tekee siitä lähinnä liisteriä) vaan pelkkä käsin vatkaaminen esim. haarukan avulla riittää hyvin saamaan kuohkean rakenteen. Muussia voi toki maustaa eri tavoin, mutta kokemuksesta voin sanoa, että simppelein on yleensä paras maultaan.

      Muussin oheen pinnaltaan rapeaksi paistettua ryynäriä ja avot - ei parempaa voisi ollakaan.

      • Kulinaristikokki

        Juuh, tuolla ohjeella meidänkin muussi syntyy. Lisäyksenä, että jos teen muussin poronkäristykselle, lisään muussiin hienonnettua sipulia. Maito on luomutäysmaitoa ja tietysti voita pitää olla. :)

        Mitään lisäaineilla ympättyjä "ruokakermoja" en suostu käyttämään niin kauan, kun aitoa kermaa on saatavilla kaupasta. Muussi ei kermaa kaipaa - vain maitoa ja voita.


      • Ei tuu koskaan liisteriä, kun maitoa on tarpeeksi ;) Sen sijaan tulee aivan ihanaa vaahtoa, jota mikään kokkaremuusi ei voi voittaa


      • Oppi koulusta

        Jos haluaa perunoiden pehmentyvän perusteellisesti, kannattaa suola lisätä vasta aivan loppuvaiheessa.


      • Kulinaristikokki
        tulikirahvi kirjoitti:

        Ei tuu koskaan liisteriä, kun maitoa on tarpeeksi ;) Sen sijaan tulee aivan ihanaa vaahtoa, jota mikään kokkaremuusi ei voi voittaa

        Oikealla perunalajikkeella ja perunasurvimella ei synny kokkareita. Tarkastele kaupassa, mikä peruna sopii muussiin. :)

        simppeliikaipaanniin on oikeassa, muussin tekoon ei pidä käyttää sauvasekoitinta. Perunamuussin ei kuulu olla "vaahtoa".


      • Kulinaristikokki kirjoitti:

        Oikealla perunalajikkeella ja perunasurvimella ei synny kokkareita. Tarkastele kaupassa, mikä peruna sopii muussiin. :)

        simppeliikaipaanniin on oikeassa, muussin tekoon ei pidä käyttää sauvasekoitinta. Perunamuussin ei kuulu olla "vaahtoa".

        No, mun mielestä perunamuussin kuuluu olla vaahtoa :D Ehkäpä pitäisi alkaa kutsua sitä perunavaahdoksi...


    • baakari

      itse keitän perunat ilman suolaa, sitten pikkasen muusan perunat, maustan suolalla, aromatilla, pippurilla, voinokareella ja pari kananmunaa. sitten käytän sähkövatkainta ja lisään lämmintä maitoa pikkasen kerrallaan. ei tuli liisteriä ja ei saa vatkata liikaa, vain sen verran että ei oo paakkuja kerta en niitä halua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      67
      7439
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      71
      7166
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      152
      5886
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      55
      4788
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4119
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3780
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3407
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3338
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      80
      2823
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      206
      2408
    Aihe