Ottaa yhteys vai yhteyttä

0o9i

Kumpi on "oikeampi" muoto? Molempia näkyy käytettävän, mutta ensimmäinen muoto lieneekin vanhempi.

2

1997

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ”Nykysuomen sanakirjassa” (s.v. yhteys) esiintyy esimerkeissä vain ”ottaa yhteys”, joskaan tämä ei sinänsä merkitse kannanottoa siihen, että partitiivi olisi väärin. Paljon uudemmassa ”Suomen kielen perussanakirjassa” mainitaan erikseen ”ottaa yhteys t. yhteyttä”. Google-vertailujen perusteella näyttää partitiivi nykyisin olevan selvästi yleisempi.

      Kieli on siis muuttunut tässä asiassa, ja on vaikea sanoa miksi. Koko ilmaus on tietysti käännöslaina (ruotsin ilmauksesta ”ta kontakt”), mutta esikuvakielessä ei ole mitään partitiivia vastaavaa. Jos asiaa rupeaa ajattelemaan, niin partitiivi vaikuttaa suorastaan teennäiseltä: ”ottaa yhteyttä” sopisi oikeastaan tarkoittamaan sitä, että yritetään yhteyden ottamista, mutta ei onnistuta.

      Ehkäpä ”ottaa yhteys” on koettu liian jämäkäksi varsinkin ohjeen tapaisissa teksteissä: ”ottakaa yhteys lääkäriin” kuulostaa käskyltä, ”ottakaa yhteyttä lääkäriin” ehkä pehmeämmältä. Jos ilmaus on abstraktimpi eli ei mainita, kehen tai mihin pitää ottaa yhteys, niin nominatiivi tuntuu ehkä jotenkin vajaalta: ”ottakaa yhteys” tuntuisi vaativan jatkoa, kun taas partitiivi tuntuu sopivan esimerkiksi ilmaukseen ”jos oireet toistuvat, ottakaa yhteyttä”,

      Taustalla voi olla sekin, että yhteyden ottaminen ei aina heti onnistu, vaan pitää yrittää soittaa monta kertaa. Lisäksi käytännössä yhteyden ottaminen voi merkitä toistuvia yhteydenottoja, esimerkiksi puhelinsoittoja, sähköpostiviestejä ja tapaamisia, eikä vain yhtä yhteyttä. Asiaan voi vaikuttaa myös partitiivi sellaisissa sanonnoissa kun ”ottaa osaa” ja kielteisissä ilmauksissa kuten ”hän ei ottanut yhteyttä”.

    • qwerty

      Ota yhteys Ypäjän sanomiin............lauleskeli joku.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      141
      1493
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      122
      1266
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      1053
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      984
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      313
      881
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      833
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      732
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      676
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      59
      672
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      644
    Aihe